Wystawa MNIE TU NIE MA powraca do Muzeum Architektury

Wystawa „MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury” jest opowieścią o społecznej roli architekta, o Wrocławiu, o perypetiach pewnego pokolenia i o wierności głęboko zakorzenionym przekonaniom. Zawsze wierzyliśmy, że architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem mimo że nas, architektów, już tam nie ma - zapowiadają Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka

Wstrzymana z powodu pandemii wystawa (pierwotna data otwarcia to 26 marca 2020) otwiera się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Autorska pracownia projektowa SRDK Archicom Studio Śródka zaprasza widzów do odbycia podróży w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.

Widz ogląda i słucha różnobarwnych historii, zbudowanych na kanwie spójnej filozofii projektowej, której architekci Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka pozostają wierni od ponad 30 lat.

Historia zaczyna się 1986 r. Wrocław jest w przededniu wielkich przemian: politycznych, społecznych i gospodarczych. W polskiej architekturze kończy się epoka potężnych blokowisk z wielkiej płyty, a kryzys ekonomiczny lat 80. skutecznie hamuje planowanie nowych inwestycji. Dla młodych architektów to okres niepewności, bylejakości, braku perspektyw na rozwój.

A jednak właśnie wtedy para pasjonatów – absolwentów wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej – postanawia założyć jedną z pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych. Szaleństwo? Na pewno. Ale i odwaga poparta mocnym przekonaniem o słuszności obranej drogi.

- Czy to rzeczywiście była odważna decyzja? – zastanawiają się Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, założyciele pracowni. - To od początku była misja. Zawód architekta i jego społeczną odpowiedzialność traktujemy bowiem bardzo poważnie.

Zmieniająca się dynamicznie rzeczywistość przełomu lat 80. i 90., kształtujące się reguły wolnego rynku i konieczność dostosowania się do potrzeb klienta – to wszystko zadecydowało o metodach pracy młodych architektów i postawiło przed nimi zupełnie nowe zadania.

Jak pisze Jakub Głaz w jednym z tekstów towarzyszących wystawie " (…) w latach 90. architekt ma bowiem przekształcić się z demiurga, na którego był kształcony, w sprawnego dostawcę usług dla prywatnych inwestorów, którym dylematy związane z kształtowaniem przestrzeni będą raczej obce".

Twórcom SRDK Archicom Studio Śródka udaje się nie wpaść w tę pułapkę. Kultywowana przez nich filozofia projektowa, która w centrum stawia człowieka, nie zaś ego artysty, jest aktualna bez względu na czasy.

Bo gdy twórca zostawia swoje dzieło i pozwala mu żyć własnym życiem, kolejne pokolenia mówią "sprawdzam".

Wystawa "MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury" oprowadza widzów po adaptacjach historycznych wrocławskich kamienic oraz wiernych modernistycznym ideom założeniach osiedlowych o różnej skali. Usytuowany w zabytkowych kamienicach Art Hotel, nowatorski Renaissance Business Centre, wzorowane na wrocławskich willach miejskich Ogrody Hallera, nadodrzańskie portowe osiedle społeczne Olimpia Port oraz pierwsze we Wrocławiu ekskluzywne – Lofty Platinum - na terenie dawnej destylarni braci Wolffów to charakterystyczne, doskonale rozpoznawalne punkty na mapie współczesnego Wrocławia.

Fotografie ukończonych inwestycji, projekty zrealizowane i te, które pozostały jedynie na papierze, uzupełniają na wystawie multimedialne instalacje, filmy, animacje i dźwięki.

Narrację architektów dopełniają anegdoty ilustrowane przez Pawła Jarodzkiego, wypowiedzi ekspertów, m.in. historyka sztuki Rafała Eysymontta, historyczki architektury Anny Cymer, krytyka architektury Jakuba Głaza czy socjolożki Katarzyny Kajdanek.

Miasto - człowiek

Ekspozycja podsumowująca dotychczasowy dorobek SRDK Archicom Studio Śródka to doskonała okazja, by przyjrzeć się ostatnim trzem dekadom, podczas których kształtowało się oblicze miasta. Zainaugurowana na początku lat 90. renowacja Rynku i przedwojennych kwartałów, stopniowa suburbanizacja i zajęcie centrum miasta przez kompleksy biurowe i galerie handlowe, ograniczona rola samorządu, a co za tym idzie dyktat prywatnych inwestorów - to wszystko stawia dziś przed architektami nowe wyzwania, być może trudniejsze niż trzydzieści lat temu.

Czy i w jaki sposób doświadczenie zdobyte w trakcie kilkudziesięciu lat pracy może uchronić architekta od służebnej wobec inwestora roli? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla nas, mieszkańców miasta, osiedla, bloku? Na wiele takich pytań postaramy się odpowiedzieć wraz z architektami – Dorotą Jarodzką-Śródką i Kazimierzem Śródką - oraz zaproszonymi gośćmi podczas spotkań, debat i wycieczek po Wrocławiu, które towarzyszyć będą wystawie.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 06 – Historia bloków. Kiedy nasz świat podzielił się na osiedla? - wykład online Anny Cymer (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),
  • 07 – Wirtualny spacer po wystawie: prowadzenie Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku),
  • 07 – Próba pandemii w urbanistyce i architekturze – Strefa Radia RAM, goście: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka , Agata Gabiś, Grzegorz Piątek (emisja na antenie Radia RAM),
  • 08 – Przywrócenie do życia – spacer po zrewitalizowanych Browarach Wrocławskich, prowadzenie: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka,
  • 08 – Społeczna odpowiedzialność – rozmowa online, goście: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, Iwona Borowik, Agata Twardoch; moderacja: Mateusz Kokoszkiewicz, Gazeta Wyborcza Wrocław (transmisja na profilu Muzeum Architektury na Facebooku).

MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury. Czas trwania 16 czerwca – 6 września 2020 r., Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

 

Organizatorzy: SRDK Archicom Studio Śródka, Muzeum Architektury we Wrocławiu i Camera Nera

 

MA

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki