Wystawa stworzona „Z miłości do zwierząt i sztuki” w Pałacu Królewskim

Każdy obraz udowadnia, że autor kochał zwierzęta, był ich ciekaw i z pasją je portretował. W Pałacu Królewskim, oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia, od 5 października można oglądać wystawę Markusa von Gosena, artysty urodzonego w dawnym Wrocławiu w 1913 roku.

Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych, był miłośnikiem zwierząt. Zmarł w 2004 roku. – Przywoził wizerunki zwierząt swojego autorstwa z dalekich wypraw studyjnych, wybrał się m.in. pod Kilimandżaro, do Włoch, Afryki – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego, który dziś (4 października) po południu, goszcząc dzieci von Gosena: Justusa i Lucasa oraz Leo i Cornelię, otworzy wystawę. Sam Markus był synem Theodora von Gosena, słynnego rzeźbiarza i medaliera.

Wystawa została otwarta 4 października, w Światowym Dniu Zwierząt, ustanowionym we Florencji w 1931 roku. – Czekaliśmy na ten dzień, by uszanować braci mniejszych, jak mówił o nich św. Franciszek z Asyżu – uśmiecha się Maciej Łagiewski. – Życie zwierząt jest nierozerwalnie związane z ludzkim – zaznacza.

I sypie anegdotami. – Markus von Gosen miał kameleona, którego kupił i sportretował. Wciągnął w tę zabawę żonę, Hedwig, córkę Paula Heima, architekta, który zaprojektował Sępolno. Tkała gobeliny ze zwierzętami, je też możemy podziwiać na wystawie – opowiada Maciej Łagiewski i dorzuca, że z synami von Gosenów wybiera się do ZOO, bo tam ich ojciec uczył się rysunku u Petera Kowalskiego. – Wtedy był taki zwyczaj, że artyści do ZOO chodzili ze sztalugami. Odwiedzał ZOO m.in Egmont Websky, od 1880 roku właściciel dzisiejszego Muzeum Etnograficznego, a Adolf Dressler, wybitny malarz, miał w ogrodzie swoje atelier – mówi Maciej Łagiewski.

Na litografiach, pastelach widnieją zwierzęta egzotyczne: żyrafy, antylopy, pustynne liski, tygrysy, ale też koty domowe lub wolno żyjące i posilające się w piwnicy.

Wystawa jest czynna do 31 marca 2019 roku. Można ją zwiedzać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego 35, od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty i niedziele do godz. 18. Ceny biletów: 15 zł (norm.), 10 zł (ulg.), 30 zł (rodzinne – dwoje dorosłych i 1-15 dzieci), 10 zł (za osobę, grupowe, grupa powyżej 20 osób).

Galeria

Tomek