Dzień Życzliwości 2017

Data aktualizacji: 2020-09-07

Jak co roku we Wrocławiu w raczej pochmurny i deszczowy listopadowy dzień będziemy zachęcać do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością. Wszystko za sprawą urodzin krasnala Życzliwka, które obchodzimy 21 listopada.

Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania i… poszukiwania nici porozumienia.

Sprawdź stronę wydarzenia czyli wszystko o wrocławskim Dniu Życzliwości

Geneza życzliwości i idea święta

Pierwsze wzmianki o życzliwości pochodzą już z antyku. Sam Arystoteles mówił o miłości, która, według niego, oznaczała życzenie drugiej osobie dobrze bez oglądania się na własną korzyść. W średniowiecznej Europie życzliwość była częścią kultury chrześcijańskiej, a w życie wprowadzały ją przede wszystkim klasztory, cechy i tzw. szpitale, które nie był wtedy wyłącznie miejscem, w którym leczyło się chorych. Aż do połowy XIII wieku zapewniały też schronienie podróżnym i ludziom starszym. Cechy zajmowały się działalnością charytatywną. Dla przykładu, w Paryżu jeden sklep złotniczy był czynny w niedzielę, a zyski ze sprzedaży przeznaczane były na pomoc ubogim.

Dzień Życzliwości 2017

Dzień Życzliwości 2017

Wykład / Dla seniorów / Dla dzieci / Warsztaty / Akcje społeczne / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 21 listopada 2017 od 07:00 do 23:59

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Jednak chrześcijaństwo nie jest jedyną religią, która posiada własną tradycję dobroczynności – islam i buddyzm również nakazują udzielania pomocy innym. Średniowieczny islam stworzył ideę zakah (zakat) – pomocy osobom biednym, nieposiadającym majątku i dochodu, zadłużonym, podróżnikom i świeżym konwertytom. Buddyzm z kolei rozszerzył koncepcję dobroczynności na opiekę nad zwierzętami. Współcześnie za przykłady ludzkiej życzliwości mogą posłużyć zarówno duchowni, jak i osoby świeckie, pojedynczo lub w organizacjach zajmujący się wspieraniem potrzebujących i propagowaniem dobroczynności.

Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.

Po co to wszystko?

We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.

Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera tego miejsca jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody naszego święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić! Bo najważniejsza jest nić porozumienia…

    Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

    Redakcja www.wroclaw.pl