Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Data aktualizacji: 2021-11-12

W Dniu Życzliwości, 21 listopada, artyści klowni z fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu odwiedzą mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Mącznej. Jak zwykle zadbają o ich uśmiech i dobre samopoczucie.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku. Powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej RED NOSES International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło "Śmiech jest najlepszym lekarstwem".

Program "Klown w szpitalu"

Realizowany od dziewięciu lat program "Klown w szpitalu" zapewnia regularną terapię śmiechem dzieciom w szpitalach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz w Katowicach.

 

Dzięki programowi "Pogotowie uśmiechu" artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu, np. przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Program "Obudzić uśmiechem" to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci w śpiączce.

 

"Humor w medycynie" to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego. Podczas warsztatów artyści klowni z Czerwonych Nosków pokazują lekarzom i pielęgniarkom, w jaki sposób, za pomocą prostych działań, wykorzystywać humor do zmniejszenia traumy spowodowanej pobytem w szpitalu. Program realizowany jest we współpracy ze środowiskiem medycznym.

 

"Noskowa e-linia" to uruchomiony w czasie pandemii program spotkań on-line pary artystów klownów z dzieckiem. Dzięki "Noskowej e-linii" docieramy do wszystkich dzieci, również tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych różnych instytucji.

 

"Uśmiech nie zna wieku" to program terapii humorem skierowany do osób starszych, który wspiera ich aktywizację emocjonalną, intelektualną i ruchową. Odwiedzamy mieszkańców domów pomocy społecznej w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Dzięki Czerwonym Noskom w ich otoczeniu pojawia się humor, muzyka na żywo, wracają wspomnienia z najpiękniejszych momentów życia. Seniorzy, często cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się, dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości.

Zdjecie Ewa Waplak

Ewa Waplak