Idea. O dniu życzliwości
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości. To dzień pozytywnych emocji, dobrych uczynków i urodziny krasnala Życzliwka. We Wrocławiu Dzień Życzliwości obchodzimy 14 raz.
Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W 1973 roku z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków – jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem – ustanowiono World Hello Day. Na świętowanie wyznaczono 21 listopada. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!
"Życzliwie, razem, blisko!"
W tym roku Biuro Promocji Miasta i Turystyki już po raz 14 zaprosi mieszkańców Wrocławia na wydarzenia związane z obchodami Dnia Życzliwości. Hasło tegorocznej edycji "Życzliwie, razem, blisko!" zachęca do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z synergii działań wspólnotowych.
Siła tkwi w grupie.
Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej – to nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. To nieegoistyczna filozofia życia oparta na pozytywnych wartościach, wzajemnym zaufaniu i przekonaniu, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać.
Zobacz też pocztówki autorstwa Andrzej Tylkowskiego z ubiegłych edycji Dnia Życzliwości
Załączniki

Redakcja www.wroclaw.pl