To miejsce z kartą turystyczną tylko 6 / 5 punktów

Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

430 m torowiska, 15 lokomotyw, 60 wagonów i 162 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia oraz mosty, tunele, wiadukty. Kolejkowo - cudowny świat w miniaturze, robi imponujące wrażenie.

Ogromna makieta kolejowa, tętniąca życiem i przedstawiająca wspaniały Dolny Śląsk. Twórcy dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odtworzyć rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka. W drugiej części oglądamy Karpacz oraz Śnieżkę z wiernie odwzorowanym obserwatorium astronomicznym na szczycie.

Kolejkowo jak w realu

Po Kolejkowie i okolicy jeździ kilkanaście pociągów i tramwaj.W pobliżu wrocławskiego Rynku co chwilę przejeżdża radiowóz na sygnale, przystają miniaturowe sam

Życie toczy się jak w realu. Przy torach schował się jeleń – obserwuje przejeżdżający pociąg. Przechodnie patrzą z uwagą na mknący radiowóz, ktoś czeka na tramwaj, ekipa remontowa naprawia powierzchnię drogi. W świecie zabawek czas wcale nie stoi w miejscu – po dniu nadchodzi noc.

Oglądamy życie na wsi, towarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, obserwujemy akcję ratunkową, spotykamy leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.

Widzowie dostrzegą humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”.

Największa makieta kolejki torowej w Polsce

W sumie na 260 metrach kwadratowych jest 2300 figurek ludzi i zwierząt, ponad setka samochodów - w tym radiowóz na sygnale, oraz 160  budynków i innych obiektów architektonicznych.

Dwunastu modelarzy pracowało nad makietą dwa lata. Tylko budowa budynku Dworca Świebodzkiego (czyli gmachu, w którym znajduje się makieta) zajęła ekipie dwa miesiące. Zależało im na odwzorowaniu każdego detalu. Zanim rozpoczęli pracę nad miniaturą szukali dokumentacji, fotografii, szkiców.

Oczywiście, nazwa Kolejkowo zobowiązuje. Na makiecie kolejki między miejscami znajomymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa Kolejkowa robi duże wrażenie.

Na jednej wizycie nie musi się skończyć. Kolejkowo rozrasta się, przybywa w nim mieszkanców, nowych obiektów i scenek.

Galeria

Więcej miejsc