Obok Życzliwka wyrosło pole słoneczników

Nie od dziś wiadomo, że wrocławianki i wrocławianie są znani z życzliwości. Zachęca ich do tego jeden z najpopularniejszych wrocławskich krasnali – Życzliwek, który w swojej lewej dłoni dzierży słonecznik. 19 listopada 2020 r. tuż obok niego na placu Gołębim przy fontannie wyrosło pole niezwykłych słoneczników z klocków LEGO®. Instalacja jest jednym z elementów programu tegorocznej edycji Dnia Życzliwości. To także część globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci. Słoneczniki będzie można podziwiać aż do Świąt Bożego Narodzenia.

Jak mówi Wielki Słownik Języka Polskiego "życzliwość" to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i jest gotów działać, aby innym było lepiej.

We Wrocławiu życzliwych ludzi nie brakuje, a okazja do świętowania pojawia się co roku 21 listopada. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Życzliwości – święto, którego idea zrodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą braci Briana i Michaela McCormacków.

W tym roku w akcję włącza się LEGO®, które wybrało tylko dwa miasta w Polsce: Wrocław i Kraków, jako miejsca ekspozycji wielkoformatowych instalacji zbudowanych z klocków. Nawiązują one do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast.

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia jest krasnal Życzliwek, który na co dzień mieszka tuż obok fontanny na placu Gołębim, a w swojej lewej dłoni trzyma słonecznik. Znają go nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia oraz obdarzają uśmiechem. Krasnal promuję ideę życzliwości, zachęca do rozmowy, a poprzez słonecznik – symbol zabawy i ciepła – daje znać wszystkim przechodniom, że są we Wrocławiu mile widziani.

To dlatego słoneczniki stały się głównym elementem wielkoformatowej instalacji zbudowanej z klocków LEGO® w ramach globalnej kampanii #RebuildTheWorld.

Jej celem jest celebrowanie kreatywności oraz jej zdolności do zmieniania świata. Podobne konstrukcje w zeszłym roku można było podziwiać chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze oraz Cardiff pojawiły się zaskakujące budowle z klocków związane z każdym z tych miast. Poprzez takie właśnie działania w przestrzeni miast LEGO® pokazuje, że rozwijanie kreatywności nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także wpływa na kreowanie postawy otwartości u dzieci.

Poprzez zabawę klockami, czyli niekończące się budowanie i odbudowywanie, rozwijana jest także umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeszkodami.

Przechodząc obok słoneczników zbudowanych z klocków LEGO®, które w duecie z Życzliwkiem stoją na wrocławskim Rynku, warto zrobić sobie zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych wraz z hashtagami: #DzieńŻyczliwości, #RebuildTheWorld, #Wrocław oraz #ŻyczliweSłoneczniki.

Buduj, baw się, dziel się

Zabawę można także kontynuować w domu. Najmłodsze wrocławianki i wrocławian wraz z rodzinami zapraszamy do samodzielnego budowania podobizny Życzliwka z klocków i dzielenia się zdjęciami oraz filmami za pośrednictwem mediów społecznościowych i wklejanie zdjęć na własne profile (oznaczając post jako publiczny i dodając hashtag: #ŻyczliweSłoneczniki) oraz pod postami z hasłem #ŻyczliweSłoneczniki na fanpage’ach miasta Wrocławia (@wroclaw.wroclove) i LEGO® (@LEGOPolska) na Facebooku.

Zachęcamy także do oznaczenia kont: @wroclaw_official oraz @legopoland_official na Instagramie. Wrocławskie słoneczniki i Życzliwek pojawią się także na profilu Marcina Prokopa na Instagramie.

Instalacja powstawała pod czujnym okiem czeskiego konstruktora Libora Udržala, który wraz z czteroosobowym zespołem do budowy słoneczników wykorzystał kilkanaście tysięcy klocków LEGO®, ważących łącznie 68 kilogramów. Ich stworzenie zajęło 236 godzin!

Instalację można oglądać aż do Świąt Bożego Narodzenia.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl