Targowiska, giełdy i bazary we Wrocławiu

Bazary, ekojarmarki lub specjalistyczne giełdy we Wrocławiu mają się dobrze, bo miłośników handlu pozasupermarketowego nie brakuje. I choć z mapy miasta znikają co jakiś czas różne targowiska, to wciąż powstają nowe, ciekawsze i coraz lepsze. Bo handel lubi ruch i nie znosi pustki

Po przysłowiową pietruszkę do rosołu, starocie, wyposażenie do roweru, sprzęt ogrodniczy, specjały kulinarne, meble czy ciuchy jest gdzie się wybrać. Miłośnicy bazarów uważają, że jest na nich taniej, poza tym klimat targowiska ma w sobie to coś, czego nie znajdzie się w eleganckich sklepach. Może to duch dawnych targowisk, jak legendarny szaberplac przy Nowym Targu, a może tęsknota za barwnymi, kolorowymi targowiskami jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy".

Różności

Targowisko na Świebodzkim

ul. Robotnicza 1, plac na terenie nieczynnej stacji PKP, czynne w każdą niedzielę od wczesnych godzinnych rannych do ok. godz. 15.00, wstęp wolny

Można tam kupić praktycznie wszystko: artykuły spożywcze, chemiczne, kosmetyczne, ubrania, obuwie, meble, sprzęt RTV i AGD, elementy wyposażenia mieszkań, starocie, różnego rodzaju szpargały. Można zamówić zabudowę z mebli na wymiar, obicie mebli u tapicera.

Targowisko "Na Młynie"

ul. Poprzeczna 33/35 (Młyn Sułkowice), czynne w każdą niedzielę, godz. 5.00-16.00, wstęp wolny

Pchli targ. Można tu kupić praktycznie wszystko: ciuchy, buty, meble, porcelanę, szkło, sprzęt ogrodniczy, rowery, zabawki, chemię z Niemiec, używany i nowy sprzęt AGD, tkaniny, starocie i mnóstwo arcyciekawych szpargałów. W budynkach poprzemysłowych znajdują się specjalistyczne sklepy np. rowerowe, z antykami.

Starocie Wrocław

Giełda staroci na Gnieźnieńskiej

Giełda Staroci, ul. Gnieźnieńska 6-8, czynna w ostatni czwartek – sobotę miesiąca od godz. 6.00 w czwartek do godz. 14.00 w sobotę, wstęp 2 zł (dzieci do 14 lat bezpłatnie). Najbliższe giełdy: 26-28 stycznia 2017, 23-25 lutego 2017

Można tu kupić antyczne meble, zabytkową broń, porcelanę, szkło, sztućce, obrazy, czasem instrumenty muzyczne, przedmioty artystyczne, elementy wyposażenia domu, a także drobiazgi – biżuterię, klucze, zamki, uchwyty, gałki, stare tkaniny, serwety, obrusy, firanki. Bywają elementy stroju – skórkowe rękawiczki, kapelusze. Są też cynowe balie, tary, miednice, żelazka z duszą oraz przedmioty kolekcjonerskie – numizmaty, militaria, filatelistyka, ołowiane żołnierzyki.

Giełda staroci pod Iglicą

ul. Wystawowa 1 (Hala Stulecia), terminy na rok 2017: 28 i 29 styczeń; 25 i 26 luty; 18 i 19 marzec; 29 i 30 kwiecień; 20 i 21 maj, 24 i 25 czerwiec; 08 i 09 lipiec; 12 i 13 i 27 sierpień; 23 i 24 wrzesień; 28 i 29 październik; 25 i 26 listopad;16 i 17 grudzień. Czynna w godz. 8.00-16.00, wstęp wolny

W sprzedaży antyki – meble, lampy, biżuteria, sztućce, porcelana, szkło, przedmioty artystyczne, obrazy itp. Na giełdzie wystawiają się też artyści sprzedający rękodzieło, takie jak np. biżuteria czy domowe akcesoria.

Spożywcze

Wrocławski Bazar Smakoszy

Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, czynne w każdą niedzielę od godz. 10.00 do 15.00 oraz w każdą środę od godz. 12 do 17. Wstęp wolny

Naturalne smaki, żywność lokalnej produkcji ze sprawdzonych źródeł, rarytasy prosto od producentów. W ofercie: sery łomnickie, cypryjskie, pierogi, masło, jogurty, soki owocowe, zdrowy chleb, domowe wędliny, wysokogatunkowe herbaty, biopiwo, cydr i wiele innych wspaniałych produktów.

Bazar ekologiczny "Krótka droga"

ul. Białoskórnicza 26, co sobota od godz. 10.00 do 13.00

Lokalni rolnicy, produkujący w sposób przyjazny dla natury i człowieka, sprzedają swoje płody, dzielą się wiedzą, przepisami, poradami. Bazar powstał z chęci kupowania świeżej, naturalnej i lokalnie wyprodukowanej żywności. Ideą Bazaru Ekologicznego jest budowanie współpracy między konsumentami i lokalnymi producentami, tak by można było kupować żywność dobrej jakości i jednocześnie chronić środowisko. Można u nich zamówić warzywa, owoce, oleje, sery, mąkę, jajka, soki, dżemy, kaszę, a nawet pieczywo własnego wypieku.

Ekobazar

ul. Tęczowa 57, co sobota od 8.00 do 16.00

Na Ekobazarze kupimy certyfikowaną ekologicznie żywność od małych producentów i od rolników z upraw ekologicznych. W ofercie m.im. ekologiczne pieczywo, pieczarki, warzywa, owoce, ryby, mięso, sery, przyprawy i miody.

Targi zoologiczne i inne

Rękidzieła fest

Letnia edycja odbywa się w Przejściu Żelaźniczym we Wrocławiu, a zimowa w Kinie Nowe Horyzonty. Terminy na 2017 wkrótce.

Na kolorowych stoiskach znajdzie się mnóstwo unikatowej biżuterii, zabawek, dodatków do domu i garderoby, ubrań, kartek, upominków. Rękidzieła fest to też warsztaty i pokazy mody. Na wybiegu pojawią się świeże kolekcje artystów modowych, którzy własnoręcznie szyją i dekorują niespotykane w klasycznych sklepach ubrania. Kolekcje ubrań dostępne będą na miejscu podczas dwóch weekendów.

Dolnośląska Giełda Fonograficzna

Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, w każdą pierwszą sobotę w Klubie Firlej, wstęp wolny

DGF jest doskonałą okazją, aby uzupełnić swoją kolekcję płyt, nabyć trochę nowych nagrań, sprzedać lub powymieniać się krążkami czy po prostu spotykać się i porozmawiać w przyjaznej atmosferze.

Giełda Samochodowa

ul. Gnieźnieńska 6-8, co niedziela, godz. 6-14, wstęp 2 zł (dzieci do 14 lat bezpłatnie)

Można tu kupić samochody, części do aut, akcesoria, kosmetyki samochodowe, a także motory i skutery.

OldtimerbazaR

ul. Giełdowa 12, godz. od 7.00 do 14.00, prezentacja zabytkowych pojazdów od godz. 10.00. Bilety 12 zł, dzieci do 10 lat bezpłatnie. Najbliższe giełdy 2017: 5 marca, 23 kwietnia, 11 czerwca, 24 września, 19 listopada.

Na giełdę zjeżdżają się motocykliści i fani motoryzacji z całego Dolnego Śląska. W trakcie jej trwania można nie tylko obejrzeć, ale także kupić motocykle, zarówno te najnowocześniejsze, jak i zabytkowe – profesjonalnie odrestaurowane. Podczas imprezy odbywa się także prezentacja starych, zabytkowych pojazdów.

Giełda kolekcjonerska

pl. Dominikański 6, co niedziela, godz. 7.30-12.30, wstęp wolny

Miejsce spotkań wrocławskich kolekcjonerów. Sprzedaż kart telefonicznych, monet, banknotów, znaczków, kart pocztowych, a nawet przedmiotów związanych z Janem Pawłem II. Kolekcjonerzy zbierający takie przedmioty to papafiliści.

Giełda elektroniczna i zoologiczna

ul. Robotnicza 5, co niedziela, godz. 6.00-14.00, wstęp wolny

Można kupić tu części elektroniczne, różnego rodzaju akcesoria elektroniczne, sprzęt. Na małej giełdzie zoologicznej kupimy małe zwierzęta i przede wszystkim karmę i akcesoria dla zwierząt.

EXOTICA – giełda zwierząt egzotycznych

NOT, ul. Piłsudskiego, w godz. 10.00-16.00 (5-2 zł). Terminarz 2017: 19 marca, 4 czerwca, 22 października, 10 grudnia.

Podczas wydarzenia można zobaczyć egzotyczne owady, pajęczaki, gady, płazy oraz ssaki. Można kupić prezentowane bezkręgowce (owady, pajęczaki) oraz wyposażenie potrzebnego do hodowli tychże okazów.

Giełda minerałów, skamieniałości i wyrobów jubilerskich

ul. Wystawowa 1 (Hala Ludowa), godz. 10.00-18.00, wstęp 8 zł, ulgowy 5 zł. Organizowana trzy razy w roku

Biżuteria artystyczna, minerały, skamieniałości, wyroby z kamienia, bursztyn, meteoryty.

PLACE TARGOWE

Po pietruszkę, ziemniaki, jajka, pieczywo, świeże owoce i inne sezonowe produkty można wybrać się na place targowe działające w mieście.

1. ul. Komandorska/Radosna
2. ul. Legnicka/Niedźwiedzia
3. ul. Obornicka
4. ul. Ptasia
5. ul. Skoczylasa
6. ul. Żernicka/Rogowska
7. ul. Lotnicza - łącznik do Domu Handlowego "ASTRA"
8. ul. Żmigrodzka / Broniewskiego
9. ul. Bacciarellego

GIEŁDY HURTOWE

Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego

ul. Giełdowa 12, wstęp 7 zł

Działają tu: giełda nabiałowa pn.-sob. w godz. 7.00-16.00, giełda warzywno-owocowa pn-sob. w godz. 7.00-16.00, giełda mięsna pn.-sob. w godz. 7.00-16.00

Giełda kwiatowa

ul. Giełdowa 12, poniedziałek-sobota, godz. 5.00-12.00, wstęp 7 zł (od godz. 5.00 do 8.00 – 40 zł)

Kwiaty cięte, doniczkowe, dekoracje, artykuły dla florystów, znicze, wieńce, metaloplastyka. Na giełdzie obowiązuje sprzedaż hurtowa.

Giełda zoologiczna

ul. Giełdowa 12, piątek, godz. 9.00-12.00, wstęp 7 zł

W sprzedaży ryby do akwariów i oczek wodnych, rośliny akwariowe, akcesoria wędkarskie, zwierzęta futerkowe, ptaki, gady, karmy, przysmaki i akcesoria dla zwierząt. Przed wszystkim dla odbiorców hurtowych.

Targpiast

ul. Obornicka 235-237, czynne całą dobę, wstęp 3 zł (za samochód)

Sprzedaż owoców i warzyw.

OKOLICZNOŚCIOWE

Jarmark Bożonarodzeniowy

Rynek, ul. Świdnicka, Oławska, od godz. 10.00 do 21.00, wstęp wolny. Czynny od przedostatniego weekendu listopada do świąt Bożego Narodzenia

W drewnianych domkach można kupić świąteczne podarunki – ozdoby wykonane z koronek koniakowskich, olejne obrazy dla dzieci, wyjątkowe patchworkowe wyroby z Nepalu, portugalskie i marsylskie mydła zapachowe, ręcznie wykonane stroiki i choinki, naturalne kosmetyki z Egiptu i Jordanii i wiele innych wspaniałych produktów. Znaleźć będzie można również inne wyroby, między innymi ręcznie wyszywane antyalergiczne maskotki, drewniane zabawki dla dzieci, srebrna i pozłacana biżuteria z kamieniami szlachetnymi czy też piękne poduchy z motywami ludowymi. W ofercie też frykasy i rarytasy spożywcze – specjalne sery, wędliny, chleby, przekąski, pierniki.

Agnieszka Kołodyńska