12 maja - Dzień Odry

- Spotkajmy się nad Odrą w sobotę 12 maja - zachęcają organizatorzy wielkiego pikniku na nadodrzańskich bulwarach. Program imprezy przygotowanej przez Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta wypełni cały dzień, od rana do późnego wieczoru. Wśród atrakcji są koncerty, konkursy, gry miejskie i zabawy dla dzieci, rodzinne regaty kajakarskie i warsztaty żeglarskie.

Dzień Odry jest wypełniony atrakcjami dla dzieci i dorosłych, miłośników spokojnego relaksu i zwolenników aktywnego odpoczynku. Wielbicieli zabawy przy muzyce i takich, co ciągle szukają okazji, aby dowiedzieć się o świecie czegoś nowego.

Sercem wydarzeń Dnia Odry będzie scena na Bulwarze Dunikowskiego. Bulwar na wysokości Hali Targowej i gmachu Akademii Sztuk Pięknych to jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań wrocławian i gości. Na co dzień amfiteatralne schody okupują grupy młodych ludzi, pary zakochanych oraz łowcy pięknych widoczków uzbrojeni w aparaty fotograficzne. Natomiast ławki i trawniki wzdłuż rzeki zajmują amatorzy relaksu nad wodą, spacerowicze, rolkarze i rowerzyści, często organizowane są tu koncerty, pikniki, pokazy.

W sobotę 12 maja na scenie wystąpią uczniowie-wirtuozi z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej M I st. nr 2 we Wrocławiu. Pojawią się znane i lubiane KrzyKaśki, a także zespół taneczny "Gracje" oraz tancerki salsy.

Na scenie odbędzie się losowanie nagród w loterii "Rozlicz PIT we Wrocławiu".

Także na scenie, na zakończenie wieczoru, wystąpi ERITH, charyzmatyczna wokalistka, która łączy w swoich piosenkach elementy elektropopu, folku i muzyki eksperymentalnej. Zapowiada się dobra zabawa przy oryginalnej muzyce.

Podczas Dnia Odry będzie można poznać bliżej wiele instytucji, inicjatyw i programów, z których we Wrocławiu można korzystać na co dzień. Wśród rozwiązań ułatwiających życie w stolicy Dolnego Śląska jest np. miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych Vozilla (popularny środek transportu wśród wrocławian). Swoje programy i projekty oraz działania zaprezentują także:

  • Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Wrocławia
  • Departament Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia (zajmujący się m.in. miejską zielenią, parkami)
  • Zespół Wrocławskiej Karty Miejskiej UMW – URBANCARD Premium
  • Dolnośląska Organizacja Turystyczna
  • Technikum Żeglugi Śródlądowej
  • Bractwo Mokrego Pokładu
  • Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Dzień Odry: Wyścigi i gra miejska

Dla wszystkich, którzy w Dzień Odry odwiedzą nadodrzańskie bulwary, przygotowano dziesiątki niespodzianek, zbaw, quizów, gier i pokazów. Podzielono je na kilka stref.

Dla głodnych i spragnionych została przygotowana strefa jedzenia z foodtruckami, lodami, watą cukrową i mobilnym barem. Atrakcją będzie Rower Blender. Każdy, zanim wypije koktajl, będzie musiał go samemu przyrządzić wykorzystując do tego specjalny stacjonarny rower.

W strefie warsztatów żeglarskich, naukowych i ekologicznych zaplanowano zajęcia przygotowane przez Fundację OnWater, Centrum Wiedzy o wodzie Hydropolis, geologów i antropologów z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz konstruktorów mebli z tektury i robotycznej szachownicy z Politechniki Wrocławskiej. Natomiast aktywiści z Fundacji Ekopotencjał pokażą jak powstają meble z recyklingu oraz jak uszyć ładne ubranie z resztek.

W strefie aktywności Lasy Państwowe zapraszają na grę terenową, a Muzeum Nurkowania na wystawę poświęconą wrocławskiemu wynalazcy skafandra do nurkowania Karlowi Klingertowi oraz okrętom podwodnym.

Szczegółowy program wydarzeń Dzień Odry

Dzień Odry 2018

Dzień Odry 2018

Eventy / W plenerze / Dla wszystkich
Termin 12 maja 2018 od 11:00 do 19:00

Miejsce Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Zobacz

Swoje wystawy zapowiadają wrocławscy artyści. Centrum Historii Zajezdnia szykuje prezentację poświęconą żegludze na Odrze, a MPWiK pokaże jak żyć zgodnie z zasadami ekologii. Swoje stanowiska przygotowują także Uniwersytet Przyrodniczy oraz Akademia Sztuk Teatralnych.

Najwięcej emocji wywołają zapewne wyścigi na ergometrach wioślarskich o Puchar Viadrusa, boga Odry.

Natomiast przez cały dzień wzdłuż bulwaru będą oprowadzali przewodnicy miejscy. To okazja, aby dowiedzieć się więcej o tej części Wrocławia. Spacery ruszać będą spod pomnika "Zalanym artystom".

Dzień Odry: Miasto widziane z rzeki

W czasie Dnia Odry nie może zabraknąć atrakcji na samej rzece. Podczas tej edycji imprezy organizatorzy przypominać będą, że rok 2018 został ustanowiony Rokiem rzeki Odry.

Tradycyjnie dostępne będą statki wrocławskiej flotylli rzecznej. Kupując kupon na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, będzie można wybrać się na rejs jednym ze statków.

W programie całodniowej imprezy są także wydarzenia zaplanowane poza bulwarem Dunikowskiego.

Miłośnicy techniki zyskają okazję na zwiedzenie JAZ Wrocław 1, to budowla hydrotechniczna przy północnym moście Pomorskim, na co dzień niedostępnej. Organizatorzy zapraszają do statków i innych obiektów Otwartego Muzeum Techniki (FOMT, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27). Możliwe będzie także zwiedzanie pchacza OT Logistic.

Będą z nami również służby: WOPR, Ratownictwo Wodne RP, OSP ORW Zorba i Policja.

Redakcja www.wroclaw.pl