22 kwietnia - Dzień Odry

Wielki piknik na nadodrzańskich bulwarach zaplanowano na sobotę 22 kwietnia. W programie Dnia Odry są koncerty, konkursy, gry miejskie i zabawy dla dzieci, parada statków, rejsy i warsztaty żeglarskie, pokazy naukowców z Hydropolis i wyścigi smoczych łodzi. - Spotkajmy się nad Odrą - zachęcają organizatorzy.

Dzień Odry jest wypełniony atrakcjami dla dzieci i dorosłych, miłośników spokojnego relaksu i zwolenników aktywnego odpoczynku. Wielbicieli zabawy przy muzyce i takich, co ciągle szukają okazji, aby dowiedzieć się o świecie czegoś nowego.

Sercem wydarzeń Dnia Odry będzie scena na Bulwarze Dunikowskiego, jedno z najpopularniejszych miejsc odpoczynku wrocławian i gości. To miejsce koncertów i pokazów. Wystąpią artyści grający szanty, uczniowie OSM I st. nr 2 we Wrocławiu, Tomasz Krajewski z zespołem, Kuba Lechki Quartet, a także zespół taneczny "Gracje".

W ramach Europejskiej Nocy Literatury Michał Nogaś, popularny dziennikarz, prowadzący cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej, będzie czytał fragmenty Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.

Tego dnia na Bulwarze Dunikowskiego odsłonimy także tablicę upamiętniającą Karla Klingerta – wynalazcę, który stworzył pierwszy kompletny skafander do nurkowania.

Ale wiele dziać się będzie nad rzeką od Wyspy Słodowej, przez bulwary Zienkiewicza, Włostowica, Dunikowskiego, Kaczyńskich, po Bulwar Politechniki, a po tereny za Ogrodem Zoologicznym. To dobra okazja na spacer i zabawę. Warto przekonać się, jak ładnie jest nad Odrą we Wrocławiu. A miasto z perspektywy rzeki wygląda jeszcze bardziej ciekawie.

Dzień Odry: parada na Odrze

W czasie Dnia Odry nie może zabraknąć atrakcji na samej rzece. Ważnym punktem programu będzie parada jednostek pływających, w której oprócz statków, żaglowców czy jachtów mogą wziąć udział także wszyscy chętni w kajakach, łódkach, motorówkach, a nawet na rowerach wodnych. Na Odrze odbędzie się także pokazowy bieg ósemek i smoczych łodzi, a także pokazy ratownicze WOPR. Z kolei wszyscy zainteresowani transportem rzecznym będą mieli okazję zwiedzić pchacza TUR (OT Logistic).

Kupując kupon na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, będzie można wybrać się na rejs jednym ze statków: Tramwajem Wodnym, Kaczuszką, Vera Mia, Tarą, Blues lub katamaranem Kuba.

Dzień Odry: food trucki i trochę nauki

Na wszystkich, którzy w Dzień Odry odwiedzą nadodrzańskie bulwary, będzie czekało mnóstwo niespodzianek zlokalizowanych w kilku strefach.

Dla głodnych i spragnionych została przygotowana strefa jedzenia z foodtruckami, lodami, watą cukrową i mobilnym barem. Atrakcją będzie z pewnością Rower Blender, gdzie aby wypić koktajl, trzeba będzie go samemu przygotować pedałując na specjalnym stacjonarnym rowerze.

W strefie warsztatów żeglarskich (i nie tylko) odbędą się zajęcia przygotowane przez Fundację OnWater, Fundację Hobbit, UKS Żeglarz i HOW Stanica.

 

Dzień Odry – 22 kwietnia spotkajmy się nad Odrą!

Dzień Odry – 22 kwietnia spotkajmy się nad Odrą!

Eventy / Piknik / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 22 kwietnia 2017 od 11:00 do 17:00

Miejsce Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Zobacz

W strefie edukacji zaplanowano atrakcje od Humanitarium, Hydropolis, Lasów Państwowych i gra planszowa od MPK. To szansa by dowiedzieć się więcej na temat Odry i innych wrocławskich rzek.

Strefa dla wszystkich to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W programie jest gra miejska, zwiedzanie Otwartego Muzeum Techniki (FOMT, Wybrzeże Stanisława Wyspiańskiego 27), budowli hydrotechnicznej JAZ Wrocław 1 (miejsca na co dzień niedostępnego, otwartego specjalnie z okazji Dnia Odry!), Miasteczka Artystów, wystawy plakatów festiwalu Jazz nad Odrą, a także porady fotograficzne, psychologiczne i praktyka jogi.

Przewodnicy oprowadzą po wrocławskich bulwarach. Jedna trasa przebiegnie od Bulwaru Dunikowskiego, druga – od Bulwaru Politechniki Wrocławskiej w kierunku Mostu Zwierzynieckiego.

Dzień Odry: wyjątkowy basen wioślarzy i propozycja dla seniorów

Na Bulwarze Politechniki Wrocławskiej dla zwiedzających zostaną udostępnione hangary na łodzie oraz basen treningowy wrocławskich wioślarzy. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć oryginalną konstrukcję, w której do treningów wioślarzy wykorzystane są lustra.

Specjalnie z myślą o seniorach odbędzie się wycieczka z przewodnikiem na meleksie. Z kolei studenckie reprezentacje wrocławskich uczelni wyższych wezmą udział w wyścigach na ergometrach o Puchar Viadrusa.

Strefa Eko będzie miejscem działań Ekosystemu, Fundacji Ekopotencjał i Ekopatrolu Straży Miejskiej Wrocławia.

Specjalne strefy będą miały też miejskie instytucje, m.in. Biuro Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia, The World Games Wrocław 2017, ZOO Wrocław, Wrocławskie Centrum Seniora, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. W punkcie Wrocławskiej Karty Miejskiej będzie można zmienić status swojej karty Urbancard na Premium, dzięki któremu można uzyskać atrakcyjne zniżki u partnerów programu. Podczas Dnia Odry odbędą się także wydarzenia związane z Europejską Nocą Literatury. Będą z nami również służby: WOPR, Ratownictwo Wodne RP, OSP ORW Zorba i Policja.

After Party Dnia Odry rozpocznie się o 18.00 w ZaZoo Beach Bar (dojście od mostu Zwierzynieckiego, kładką na tyłach ZOO lub od strony ul. Wittiga). W poprzednich sezonach bar na nadorzańskiej plaży przyciągał miłośników leżakowania i siatkówki plażowej.

Ważne: aby przygotować rzekę do jej święta, dzień wcześniej, 21 kwietnia, akcję sprzątania nadodrzańskich terenów przeprowadzą wspólnie z Ekosystemem wolontariusze Trash Hero z Credit Suisse Polska.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl