Czas Na Ruch!

Pandemia zamyka nas w domach przed komputerem, mniej się ruszamy, mniej aktywnie spędzamy czas. Pierwsze część cyklu kierowana jest do dzieci i młodzieży, które – przy zdalnej nauce – wiele godzin spędzają przed komputerem. Kolejna odsłona cyklu, od 30 listopada, skoncentrowana będzie na programie ćwiczeń z serii „Zdrowy kręgosłup”.

Tydzień 30 listopada 11 grudnia

Przez kolejne dwa tygodnie od 30 listopada do 4 grudnia oraz od 7 do 11 grudnia Projekt "Czas Na Ruch" skoncentrowany będzie na programie ćwiczeń z serii "Zdrowy kręgosłup".

W pierwszym tygodniu szczególnie zapraszamy seniorów, dla których program treningowy przygotowała Trenerka personalna i Doradczyni dietetyczna Magdalena Karasińska-Nowak ze studia treningu personalnego Home Fit Studio.

Będą to ćwiczenia na poprawę postawy ciała oraz minimalizowanie bólów kręgosłupa, obręczy barkowej oraz bioder. Przygotowano ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz oddechowe, które pomogą w zniesieniu napięcia mięśniowego oraz pozwolą zwiększyć zakres ruchu. Celem ich poprawa lub przywrócenie sprawności oraz utrzymanie jej wśród ćwiczących, tak aby codzienne czynności nie sprawiały im trudności oraz bólu. Trening cechuje niska intensywność, co umożliwi udział w treningu także osób na co dzień nieaktywnych sportowo.

Kolejny blok treningu Czas na Ruch (od 7-11 grudnia) przygotowali Trenerzy personalni i Doradcy dietetyczny Joanna i Bartłomiej Błaszczyk ze studia treningu personalnego Body Hero. 

Szczególnie zapraszamy na nie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, pracują dużo przy komputerze i nie zawsze dbają o prawidłową pozycję ciała. Zestawy ćwiczeń pomogą walczyć z brakiem mobilności, bólami kręgosłupa czy stresem fizjologicznym. Te krótkie serie ćwiczeń przyniosą efekt także w postaci wyrzutu endorfin.

Tydzień 23-27 listopada

Projekt "Czas Na Ruch" w swoje pierwszej odsłonie skierowany jest do dzieci i młodzieży. Codziennie o godz. 11:00 od poniedziałku do piątku (23-27 listopada) na profilach FB Wroclaw [Wroclove] i Visit Wroclaw oraz na YouTube Visit Wroclaw emitowane będą 10-minutowe programy treningowe.

Video z treningami udostępniono również szkołom tak, aby nauczyciele wychowania fizycznego mogli skorzystać podczas lekcji wychowania fizycznego (wyświetlając na platformie Teams).

Rozpoczynamy klasyczną rozgrzewką, dalej prezentujemy zestawy ćwiczeń stabilizujących oraz animalflow (przykładowo będą to ćwiczenia zwane krab i wspinacz, bestia) oraz zestawy wzmacniające kręgosłup. W kolejnej części uczymy podstawowych wzorców ruchowych. Dzieci zaprezentują w jaki sposób poprawnie wykonać wykrok, pompkę czy przysiad. Krótko opowiemy także o higienie ruchu, sprawności fizycznej i aktywności.

Ćwiczenia wykonują dzieci, prowadzone przez Marcin Wroński trenera personalnego oraz Bogdan Tymoszyk, szef Szkoły Przygody SAS, która od 17 lat tworzy wszechstronny program aktywności outdoorowych. Zależało nam. aby ćwiczenia wykonywały także dzieci, rówieśnicy adresatów spotu.

Odcinek 5

Odcinek 4

Odcinek 3

Odcinek 2

Odcinek 1

Program treningowy obejmuje 5 bloków 10-minutowych ćwiczeń wraz z rozgrzewką. Do wykonania treningu nie potrzeby jest specjalistyczny sprzęt, wystarczy mata i kilka metrów podłogi, dobry humor i chęci. Ćwiczenia są dobrane w taki sposób, aby mogła wykonać osoba wysportowana, jak nieco mniej aktywna sportowo. Zależało nam, aby ćwiczeniami wzmocnić zarówno górne partie, (szczególnie nadwyrężony podczas wielogodzinnego siedzenia przed komputerem kręgosłup), jak i dolne partie mięśni.

 

Program treningowy został nakręcony w "Centrum na Przedmieściu" i będzie kontynuowany. W kolejnych tygodniach zapraszamy na treningi seniorów oraz osoby w wieku średnim.

Czas Na Ruch to kolejna inicjatywa sportowa, którą miasto oferuje online w czasie pandemii, po projekcie "JogaOnline", "Trenuj z siatkarzami" czy "W kółko kręcę".

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl