Maj we Wrocławiu

Koncerty, pikniki, Festiwal Wachlarz z udziałem podróżników i Noc Muzeów oraz kulinarna Europa na widelcu - majowy kalendarz imprez we Wrocławiu jest bogaty w wydarzenia dla dużych i małych fanów muzyki, miłosników dobrej sztuki, pasjonatów podróży i wielbicieli przysmaków z całego świata.

Majowy serial imprez otwiera 3-Majówka, która od kilku sezonów organizowana jest na Pergoli przy Hali Stulecia. To trzydniowa seria koncertów plenerowych, a każdy dzień ma swoje gwiazdy. We Wrocławiu zagra The Cranberries z charyzmatyczną wokalistką Dolores O’Riordan Burton. Duet 5’Nizza koncertował u nas przed rokiem. Energetyczni Ukraińcy gwarantują dobrą zabawę, dlatego ich występu 2 maja nie wolno odpuścić. Ostatni dzień 3-Majówki to festiwal polskiej muzyki rockowej najwyższej próby. Zagrają m.in. Kult, Nosowska i Brodka.

Festiwal 3-Majówka

Festiwal 3-Majówka

Koncert / Eventy / Piknik / W plenerze / Metal / Rock / Etniczna
Termin od 1 maja 2017 do 3 maja 2017

Miejsce Wrocławska Pergola przy Hali Stulecia

Zobacz

Od 1 maja można podziwiać fontannę multimedialną na Pergoli. To jedna z najbardziej popularnych atrakcji Wrocławia, widowiska łączące wodę, światło i dźwięk zawsze gromadzą tłumy widzów. Na maj przygotowano pokazy specjalne.

Fontanna multimedialna: sezon 2017 pokazy specjalne

Fontanna multimedialna: sezon 2017 pokazy specjalne

Eventy / Widowisko / W plenerze / Show / Dla wszystkich
Termin od 29 kwietnia 2017 21:30 do 29 października 2017 23:59

Miejsce Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Zobacz
 
Muzyczne wydarzenia na Pergoli wypełnią majówkowe popołudnia i wieczory. 1 maja rockowych brzmień będzie można wcześniej posłuchać także w Rynku, podczas kolejnej próby bicia rekordu Guinnessa w liczbie gitarzystów wykonujących jednocześnie ten sam utwór. Po raz 15. na tysiące gitar zabrzmi kultowe "Hey Joe". Wielką orkiestrą dyrygował będzie Leszek Cichoński.
 

Noc Muzeów: dwieście wydarzeń w jedną noc

Nocne zwiedzanie muzeów ma niepowtarzalny klimat. Przed muzeami, galeriami sztuki i innymi instytucjami ustawiają się długie kolejki. Tak jakby nocne spacerowanie między obrazami dawnych mistrzów i artystów współczesnych miało dodatkowy, tajemniczy walor. Pierwszą Noc Muzeum zorganizowano w Berlinie w 1997 roku, potem pomysł rozlał się po Europie i dzisiaj tego typu wydarzenia odbywają się w 120 miastach Starego Kontynentu.

Noc Muzeów 2017 we Wrocławiu

Noc Muzeów 2017 we Wrocławiu

Wernisaż / Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 20 maja 2017 10:00 do 21 maja 2017 04:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W programie Nocy Muzeów (20 maja) jest dwieście wydarzeń w 80 instytucjach. Stali uczestnicy imprezy organizowanego we Wrocławiu od 2009 roku mają szanse na poznanie nowych miejsc na muzealnej mapie miasta: Muzeum Teatru, Centrum Historii Zajezdnia i Pawilon Czterech Kopuł. W programie są maleńkie galerie sztuki i mobilny zabytek, czyli tramwaj Konstal (rok produkcji 1960).

Festiwal Wachlarz, czyli podróże, reportaż oraz technologia przyszłości

X edycja Festiwalu planowana jest na 20 i 21 maja, po raz drugi we Wrocławiu, w Teatrze Muzycznym Capitol.

Wydarzenie łączy świat podróży, reportażu, blogów, vlogów. Organizatorzy zapowiadają: "Chcemy pokazać świat podróży, reportażu oraz technologii - w przyszłości, w sposób do tej pory niespotykany."

Podczas spotkań z podróżnikami, autorami książek, blogerami, będą szukali odpowiedzi na pytania: Jak zmieniają się podróże? Jaka jest przyszłość reportażu? Co wpływa na sposób, w jaki odkrywamy świat? Jak technologia wpływa na nasze decyzje? Jakie trendy decydują dziś o sytuacji na świecie? Jak zmieniają podróże?

W X Festiwalu Wachlarz udział weźmie 22 prelegentów, m.in. Jakub Rybicki, podróżnik i himalaista, Marcin Zaborowski, fotograf “National Geographic Polska", Karol Lewandowski, autor bloga Busem Przez Świat, Tymon Markowski, Fotoreporter Roku 2016 i Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Wrocław, visitWroclaw.eu oraz World Games. Od pierwszej edycji wspiera je Orange Polska.

Pikniki, festiwale, zabytki

Majowe weekendy warto spędzić nad wodą. Wrocławskie, odnowione bulwary to doskonałe miejsce na odpoczynek. Przybywa nowych miejsc w plenerze, gdzie można się zrelaksować.

Gotowa jest nadodrzańska plaża ZaZoo, po zimowej przerwie wypiękniała Przestrzeń - plenerowa knajpka przy Parku Szczytnickim. Naukowy maraton przygotowano w Ogrodzie Doświadczeń Humanitarium na Praczach Odrzańskich, to dobra oferta dla dzieci i młodzieży. Prawie co weekend wiele będzie się działo na Wyspie Słodowej, gdzie odbywają się pokazy, koncerty, pikniki.

W wolne dni warto ruszyć się poza miasto. Pierwszy majowy długi weekend jest wypełniony piknikami, koncertami, festiwalami i innego rodzaju wydarzeniami dla miłośników historii, przyrody, osób poszukujących ciekawostek, ładnych widok lub dobrego jedzenia. To propozycje zarówno dla dorosłych, jak i dla rodzin z dziećmi.

Zajrzyjcie do Arboretum w Wojsławicach lub na Festiwal Kwiatów i Sztuki na Zamku Książ, turystów zapraszają zamek Czocha i twierdza w Srebrnej Górze, majówkowe pikniki zaplanowano m.in. w Dolinie Baryczy w Miliczu, w Lądku Zdroju, Ząbkowicach Śląskich.

Europa na widelcu – wielka uczta

Jeszcze w maju (31 maja) rozpocznie się kolejna edycja "Europy na widelcu", wielkiego plenerowego festiwalu z udziałem kucharzy, producentów żywności i znakomitych restauratorów. Kulminacją wydarzenia jest śniadanie dla tysięcy osób serwowane na wrocławskim Rynku.

Europa na Widelcu 2017

Europa na Widelcu 2017

Eventy / Piknik / W plenerze
Termin od 31 maja 2017 do 4 czerwca 2017

Miejsce Rynek we Wrocławiu

Zobacz

Od lat imprezę firmują znawcy dobrego jedzenia - Robert Makłowicz i Piotr Bikont, ale podczas pięciodniowej imprezy będzie można spotkać wiele wybitnych mistrzów kuchni ze wszystkich stron świata.

Zatem "Europa na widelcu" to nie tylko okazja, aby zjeść dobrze i smacznie. To okazja by poznać nowe specjały, potrawy i przyprawy. A nuż przydadzą się by zaskoczyć rodzinę, kiedy wpadnie na niedzielny obiad.

Tomasz Wysocki