Zdobądź Koronę Wrocławia

Data aktualizacji: 2021-07-15

Na świecie walczą o Koroną Ziemi i Koronę Maratonów, do zdobycia jest także Korona Wrocławia. By ją zdobyć trzeba w różnych częściach miasta osiągnąć w sumie ponad 470 m wysokości. Rekordzistka zrobiła to w zaledwie 70 minut. Towarzystwo Miłośników Wrocławia wydaje dokument potwierdzający dołączenie do grona 582 śmiałków, którzy otrzymali do tej pory tytuł Zdobywcy Korony Wrocławia.

Korona Wrocławia to pięć punktów widokowych. Zabawę, która ma na przybliżyć turystom i wrocławianom panoramę miasta z perspektywy różnych punktów widokowych, organizuje Towarzystwo Miłośników Wrocławia (TMW).

Pomysł, by tak jak alpiniści zdobywają Koronę Ziemi, a biegacze Koronę Maratonów, tak we Wrocławiu można było zdobyć Koronę Wrocławia, narodził się w 2013 r. – Każdy, kto zdobędzie pięć wrocławskich szczytów, może otrzymać pamiątkową odznakę oraz tytuł "Zdobywcy Korony Wrocławia". Najważniejsza jest jednak zabawa, widok na piękną panoramę Wrocławia i oryginalny sposób poznawania historii miasta – mówi Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Aby wziąć udział w zabawie, należy kupić za 10 zł w siedzibie TMW Kartę Zdobywcy Korony Wrocławia z pierwszą pamiątkową pieczęcią. Biuro mieści się w kamieniczce zwanej Małgosią przy ul. Odrzańskiej 39/40 i czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00. Cena obejmuje też odznakę, którą otrzymamy po dostarczeniu uzupełnionej karty.

Następnie musimy wejść lub wjechać na wszystkie punkty widokowe wskazane na karcie i przy grafice danej wieży przybić pamiątkową pieczątkę lub nakleić bilet wstępu czy paragon z jego zakupu.

Po zdobyciu wszystkich wież, należy przynieść kartę do biura TMW, a jeśli ktoś nie może zgłosić się osobiście, wysłać skan na adres [email protected].

Do tej pory koronę i odznakę zdobyły 582 osoby, ale legitymacji pobrano ponad 2 tys., więc grono się jeszcze powiększy. Najmłodszą zdobywczynią korony jest 6-miesięczna dziewczynka, najstarszy uczestnik zabawy miał natomiast 89 lat. Rekordzistka zdobyła wszystkie pięć szczytów w 70 minut!

Podejmiesz wyzwanie?

Do zdobycia jest pięć szczytów:

Wieża Sky Tower (wys. 212 m, ul. Powstańców Śląskich)

Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł, dzieci do 3. r.ż. bezpłatnie

Sky Tower to pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu. Ma aż 212 m wysokości, punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze. Widok rozpościera się stąd aż po Ślężę, Chełmiec i Śnieżkę. Wjazd odbywa się szybkojezdną windą. Punkt czynny jest od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-21.00, w piątek i sobotę w godz. 9.00-22.00, a w niedzielę od 10.00 do 22.00. Zwiedzanie trwa 20 minut. Bilety można kupić na stronie bilety.skytower.pl lub na w kasie wewnątrz obiektu (od strony ul. Gwiaździstej). Punkt jest całoroczny

Na 49. piętro turystów wozi winda, która tę trasę pokonuje w minutę;

Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wys. 97 m, pl. Katedralny)

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł

To najważniejszy kościół archidiecezji wrocławskiej. Gotycki, który stoi, został wybudowany w XIV w. Badania archeologiczne wykazały, że murowana świątynia stała tu już w X w. Budowla była wiele razy przebudowywana, dlatego na zewnątrz i w środku znajdują się elementy renesansowe i barokowe. Na platformę widokową na wysokości 97 m można się dostać windą lub schodami. Wieża jest czynna od czerwca do września od wtorku do soboty w godz. 10.00-17.00, a w niedzielę 14.00-17.00. W czasie złej pogody jest zamykana.

Na platformę na 97-metrowej wieży można się dostać również windą. Wieża jest czynna od czerwca do września;

Wieża kościoła pw. św. Elżbiety (wys. 91 m, ul. św. Elżbiety)

Bilet: 5 zł

Kościół garnizonowy położony w pobliżu Rynku dominuje nad okolicą ponad 90-metrową wieżą. Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV w. W 1976 r. ogromnych zniszczeń dokonał pożar – spaliły się dach, część sklepienia i monumentalne organy, które właśnie powstają jak Feniks z popiołów. Taras na wieży bazyliki otwarty jest dla zwiedzających od kwietnia do października przez cały tydzień w godz. 10.00-19.00. W tym okresie zamknięty jest jedynie podczas burzy i deszczu. Na górę prowadzi 300 schodów.

Wieża kościoła pw. Marii Magdaleny tzw. "Mostek Pokutnic" (wys.45 m, ul. Szewska)

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł

To kładka łącząca wieże kościoła polskokatolickiego pw. Marii Magdaleny. Znajduje się na wysokości 45 m. Według legendy, dawniej można było na niej zobaczyć duchy młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy. Dziś spotkamy tam dwie krasnalki – Teklę i Martynkę. Można tu wchodzić cały rok, przez 7 dni w tygodniu. Zimą wieża czynna jest w godz. 10.00-19.00, a latem 10.00-20.00. Nie ma windy – trzeba pokonać 247 schodów

Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim (wys. 42 m, pl. Uniwersytecki)

Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł (wejście na dwie sale)

Wieża powstała jako jedyna z trzech zaplanowanych podczas budowy gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1728-1737. Taras widokowy znajduje się na wysokości 42 m. Umieszczono na nim rzeźby przedstawiające alegorie czterech nauk autorstwa Franza Mangoldta. W gmachu głównym można zwiedzić także wystawy stałą i czasowe oraz Oratorium Marianum. Aula Leopoldyńska do końca tego roku jest remontowana. Wieża czynna jest przez cały tydzień, oprócz śród, w godz. 11.00-17.00.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl