Zdobądź Koronę Wrocławia
Na świecie walczą o Koroną Ziemi i Koronę Maratonów, do zdobycia jest także Korona Wrocławia. By ją zdobyć trzeba w różnych częściach miasta osiągnąć w sumie ponad 470 m wysokości. Rekordzistka zrobiła to w zaledwie 70 minut.
Korona Wrocławia to pięć punktów widokowych. Zabawę, która ma na przybliżyć turystom i wrocławianom panoramę miasta z perspektywy różnych punktów widokowych, organizuje Towarzystwo Miłośników Wrocławia (TMW). Pomysł zrodził się przed trzema laty i do listopada 2016 r. Koroną Wrocławia może się pochwalić 169 osób. W w trakcie zaliczania poszczególnych "szczytów" jest kolejne 300 osób.
– Każdy, kto zdobędzie pięć wrocławskich szczytów, może otrzymać pamiątkową odznakę oraz tytuł "Zdobywcy Korony Wrocławia". Najważniejsza jest tu jednak zabawa, widok na piękną panoramę Wrocławia i oryginalny sposób poznawania historii miasta – mówi Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
Pięć punktów widokowych we Wrocławiu w sumie ma ponad 470 m wysokości. W tej grupie najniższa jest Wieża Matematyczna – 42 m, a najwyższy Sky Tower – 200 m.
– Rekordzistka zdobyła Koronę w zaledwie 70 minut. Najstarszy uczestnik miał 89 lat, a najmłodsi to wrocławskie przedszkolaki – wylicza Anna Nawara, sekretarz TMW i dodaje, że o Wrocławską Koronę walczy wielu turystów z Niemiec i Ukrainy: – Mówią, że chcą zobaczyć nasze miasto z góry, a gdy nie ma mgły, to widoki są piękne.
Do zdobycia jest pięć szczytów:
- Wieża Sky Tower (wys. 212 m, ul. Powstańców Śląskich); Na 49. piętro turystów wozi winda, która tę trasę pokonuje w minutę;
- Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wys. 97 m, pl. Katedralny); Na platformę na 97-metrowej wieży można się dostać windą. Wieża jest czynna od czerwca do września;
- Wieża kościoła pw. św. Elżbiety (wys. 91 m, ul. św. Elżbiety); Taras widokowy na wieży bazyliki mniejszej jest jednym z popularniejszych obiektów turystycznych w pobliżu Rynku. Wiodą do niego wąskie, kręte schody. Wieża otwarta jest dla zwiedzających od kwietnia do października;
- Wieża kościoła pw. Marii Magdaleny tzw. "Mostek Pokutnic" (wys.45 m, ul. Szewska);
- Wieża Matematyczna na Uniwersytecie Wrocławskim (wys. 42 m, pl. Uniwersytecki); można z niej zobaczyć Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.
Żeby wziąć udział w zabawie, należy odebrać specjalną "Kartę Zdobywcy Korony Wrocławia". Tę można nabyć w siedzibie TMW w "Kamieniczce Małgosia" przy ul. Odrzańskiej 39/40, jej koszt to 10 zł. Na karcie zostanie przybita pierwsza pieczątka, pozostałe należy zbierać przy okazji odwiedzin na pięciu wieżach widokowych.
Gdy zbierzemy już wszystkie pieczątki, kopię lub skan karty należy dostarczyć do biura TMW. Można go również przesłać na adres e-mail: tmw@tmw.com.pl. Zdobywcy Korony Wrocławia zostają wówczas wpisani do katalogu publikowanego na stronie internetowej TMW oraz otrzymują pamiątkową odznakę "Zdobywca Korony Wrocławia". Zapoznaj się również z regulaminem Korony Wrocławia.
Warszawa też się bawi – organizują zimowe ekspedycje
Uczestnicy Korony Warszawy, fot. Michał Sitkiewicz
W stolicy powstał pomysł zdobycia, w stylu alpejskim, 6 najwyższych wzniesień znajdujących się na terenie Warszawy – od Górki Gnojnej (dokładna wysokość nieznana, szczyt znajdujący się na terenie starego miasta) po Górkę Szczęśliwicką (152 m n.p.m., najwyższe wzniesienie na terenie Warszawy, w dzielnicy Ochota). O inicjatywie czytaj – tutaj. O pomyśle napisał "National Geographic" – czytaj – Pierwsza Polska Zimowa Ekspedycja "Korona Warszawy".

Jarek Ratajczak