Co zobaczyć we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2020-07-07

Podpowiadamy, gdzie są w naszym mieście i najbliższej okolicy takie atrakcje i miejsca, które sprawią, że będziemy zadowoleni z tego lata – nawet gdy trzeba było zrezygnować np. z wakacji all inclusive gdzieś daleko w świecie.

Rynek: Serce miasta

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 ha powierzchni i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, żywiołowością i klimatem wyjątkowego centrum europejskiej metropolii. 

Późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju. W jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka – jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych. Tych ostatnich jest zresztą na Rynku pod dostatkiem. Wiele dysponuje ogródkami restauracyjnymi, które w letnie ciepłe dni są wręcz oblegane. Historię tego miejsca i jego atrakcje można poznać, m.in. udając się na zwiedzanie z miejskim przewodnikiem. 

Zoo i Afrykarium: Fauna z najdalszych zakątków świata

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest najstarszym tego typu obiektem w kraju. Liczba zwierząt, które w nim żyją, obliczana jest na 14 tysięcy zwierząt – to przedstawiciele ponad 1100 gatunków. Zwierzaki można odwiedzać codziennie w godz. 9.00-18.00 (kasy czynne do godz. 17.00)

Fantastyczną częścią zoo jest Afrykarium – jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Czarnego Kontynentu. 15 mln l wody wypełnia 21 basenów i akwariów, gdzie mieszka ok. 350 gatunków ryb i przedstawicieli różnorodnych afrykańskich ekosystemów. Koniecznie trzeba tam zajrzeć (w godzinach otwarcia zoo).

Od połowy czerwca ponownie działa w zoo Park Linowy Zoolandia (7 dni w tygodniu, w godz. 10.00-18.00). 

Hydropolis: Wodna podróż w głąb nauki

Centrum wiedzy o wodzie to fenomenalna prezentacja na temat wody, bez której nie byłoby życia na Ziemi – od funkcji pełnionych w ciele człowieka po prądy oceaniczne, które kształtują ziemski klimat na Ziemi. Hydropolis łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. To wyjątkowa atrakcja dla osób w każdym wieku, a także świetny przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. 

Zwiedzający są tam mile widziani: pon.-pt. 11.00-19.00 (ostatnie wejście 18.00), weekendy 10.00-20.00 (ostatnie wejście 19.00)

Kompleks Hali Stulecia: Alians historii ze współczesnością

Monumentalna Hala Stulecia Stulecia to jedno z największych dzieł architektury XX w. Oryginalna konstrukcja projektu Maxa Berga  – otwarta w 1913 r., w setną rocznicę zwycięstwa wojsk koalicji antyfrancuskiej nad armią Napoleona Bonapartego pod Lipskiem – od 2006 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś to miejsce m.in. koncertów, widowisk, targów czy rozgrywek sportowych. 

Tuż obok do spacerów zachęca Pergola – powstała jako element Wystawy Stulecia z 1913 r. wg projektu architekta Hansa Poelziga. Dziś to popularne miejsce także sesji zdjęciowych czy koncertów. Wybudowana w kształcie połowy elipsy otacza półeliptyczny sztuczny staw przy Hali Stulecia, na którym odbywają się widowiskowe pokazy fontanny multimedialnej, która ma 800 punktów świetlnych, trzysta dysz wodnych i trzy dysze ogniowe. Pokazy dzienne – od 10.00 do 21.00.

W rejonie Hali Stulecia pyszni się także, jako część parku Szczytnickiego, Ogród Japoński – również pozostałość po  Wystawie Światowej z 1913 r. Stworzony dzięki pomocy  mistrza – ogrodnika Mankichi Arai jest wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.

 Obsadzony oryginalnymi roślinami, ze stawem z olbrzymimi karpiami i innymi rybami, a także z domkiem w postaci pawilonu typu Sukija, gdzie organizowane są m.in. pokazy parzenia herbaty, Ogród Japoński stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu we Wrocławiu – od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9.00-19.00.

Ostrów Tumski: W kolebce Wrocławia 

To najstarsza część miasta, gdzie znaleziono pozostałości pierwszej osady z X wieku. Kojarzony z władzą kościelną, która od wieków miała tam swoją ważną siedzibę, jest dziś także nastrojowym miejscem dla spacerowiczów i turystyczną gratką dla zwiedzających. 

Najstarszą budowlą jest tam późnoromański (pocz. XIII w.) kameralny kościół pw. św. Idziego. Odwiedzić trzeba gotycką katedrę pw. Jana Chrzciciela, która podczas oblężenia Festung Breslau została niemal doszczętnie zniszczona. Dziś pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. Jej ozdobą jest srebrny ołtarz biskupa Andreasa Jerina z 1591 r.. który w 1945 r. został rozmontowany i ukryty przed nadciągającą Armią Czerwoną. Kilka lat temu w katedralnym skarbcu odkryto sporo jego elementów. Po odtworzeniu brakujących fragmentów od grudnia ub.r. znów można go podziwiać. 

Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele innych interesujących budowli, a w Muzeum Archidiecezjalnym można obejrzeć m.in. słynną Księgę henrykowską z pierwszym zdaniem napisanym po polsku. Za atrakcję turystyczną uchodzi także most Tumski.

Dzielnica Czterech Wyznań: Symbol wzajemnego szacunku

W bezpośrednim sąsiedztwie Rynku, obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i św. Antoniego – nazywany Dzielnicą Czterech Wyznań od 1995 r. – ma wyjątkowy charakter. To miejsce spotkań, dialogu, wzajemnego szacunku i... wielu niezapomnianych doznań kulinarnych.

O unikalnym charakterze Dzielnicy decydują wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Tam sąsiadują ze sobą prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. 

Liczne restauracje, kawiarnie, puby i kluby muzyczne, usytuowane w Dzielnicy Czterech Wyznań, sprawiają zaś, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc spotkań wrocławian.

Punkty widokowe: Miasto widziane z lotu ptaka

Warto spojrzeć na Wrocław z innej, dość wysokiej perspektywy, by ujrzeć rozległą i piękną panoramę miasta i jego okolic. Uda się to z takich miejsc, jak: 

  • mostek Pokutnic – kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny (ul. Szewska) na wysokości 45 m 
  • wieża widokowa archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (Ostrów Tumski) zapewni widok z 97 m 
  • wieża widokowa kościoła garnizonowego (przy Rynku) o wysokości 90 m
  • punkt widokowy w Sky Tower (ul. Powstańców Śląskich), gdzie z 49. piętra widać nawet  Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę

Wieża Matematyczna na dachu Uniwersytetu oferuje widok m.in. Wyspę Słodową i Stare Miasto z 42 m

Plaże miejskie: Relaks z muzyką w tle

Takie miejsca można już znaleźć niemal w każdej części miasta – tuż przy nadodrzańskich brzegach. Plaże miejskie oferują relaks na leżakach, zimne napoje, a często coś dobrego na ząb i sporo dobrej muzyki. Warto więc po dniu zwiedzania spędzić miłe popołudnie i wieczór w takich lokalizacjach, jak: Forma Płynna Beach Bar (Wybrzeże Wyspiańskiego), Przestrzeń Pub Pizza Plaża (u zbiegu ul.  Mickiewicza i Paderewskiego na Sępolnie), Basen Beach Bar (ul. Pasterska przy moście Trzebnickim), Stara Odra Beach Bar (ul. Zawalna, przy moście Trzebnickim), ZaZoo Beach Bar (Wybrzeże Wyspiańskiego, w pobliżu zoo) i największa sztuczna miejska plaża w Polsce (15 tys. mkw., ul. Wejherowska).

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl