Niesamowity Wrocław nad Odrą

Data aktualizacji: 2021-09-20

Od wielu lat Odra przepływająca przez Wrocław jest miejscem rekreacji mieszkańców całego miasta, a także turystów.

Wokół Odry rozpościerają się zielone bulwary, plaże miejskie, bary, kawiarnie czy restauracje, które umilają ludziom czas wolny. Można tu także pożeglować, a nawet zorganizować imprezę na statku. Co jeszcze warto wiedzieć o wrocławskiej Odrze?

Wrocław nad Odrą – najciekawsze atrakcje

Odra jest ważnym punktem na mapie Wrocławia. Dowodem na to są liczne atrakcje związane z jej funkcjonowaniem. Miejsca, które przedstawiają historię rzeki i jej uwarunkowania w atrakcyjnym wydaniu to np. ZOO Wrocław. Znajduje się w nim Odrarium ukazujące różne fragmenty rzeki wraz z jej florą i fauną. To ciekawa atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci, które na pewno zachwycą się ogromnymi akwariami.

Warto zwrócić także uwagę na: pierwszy Dom na Wodzie w Polsce, Odra Centrum na wodzie, który jest jedynym takim ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym w Europie czy Muzeum Odry FOMT udostępniające turystom zwiedzanie holownika parowego.

Odra to także miejsce wielu spotkań przy kawie, dobrym jedzeniu czy piwie. W strategicznych jego miejscach można napotkać ulicznych artystów. Na Ostrowie Tumskim letnią porą rozbrzmiewa dźwięk dzwoneczków, a przy samej rzece bardzo często słychać różnych śpiewaków i grajków. Nawet zwykły spacer wzdłuż rzeki może dostarczyć zwiedzającym wielu atrakcji.

Rejsy po Odrze we Wrocławiu

Jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji związanych z wrocławską Odrą są rejsy statkami pasażerskimi i katamaranami. Można wziąć udział w kilkudziesięciominutowej podróży po Odrze lub wynająć statek wraz z kapitanem i urządzić na nim specjalną imprezę. W Wrocławiu znajduje się także dużo przystani, gdzie można wynająć sprzęt wodny w postaci kajaków, łodzi czy rowerów wodnych. Największe przystanie mieszczą się m.in.:

  • w pobliżu mostu Zwierzynieckiego,
  • na bulwarze Włostowica i bulwarze Dunikowskiego,
  • przy ZOO Wrocław,
  • na Wyspie Słodowej.

Spacer brzegiem Odry we Wrocławiu

Najpopularniejszymi trasami spacerowymi we Wrocławiu są bulwary, a szczególnie bulwar Xawerego Dunikowskiego i bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. Pierwszy z nich znajduje się blisko Hali Targowej między mostem Piaskowym a mostem Pokoju. Mieszczą się tu modernistyczne, betonowe schody, które pełnią rolę ławek. Między nimi rozpościerają się wysokie trawy będące tłem wielu sesji fotograficznych. Można stąd zobaczyć także Ostrów Tumski i katedrę. W pobliżu jest fontanna, która stanowi ulubione miejsce najmłodszych wrocławian. Podczas spaceru warto skorzystać z oferty różnych kawiarni albo po prostu usiąść na ławeczce i spojrzeć na Wrocław nad Odrą.

Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich to sfera lubiana szczególnie przez turystów. Znajduje się ona blisko mostu Grunwaldzkiego oraz porośniętego bluszczem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wrażenie robi tutaj duży czerwony napis "WRO", przy którym turyści lubią robić sobie zdjęcia.

To oczywiście nie jedyne miejsca nad Odrą, po których można spacerować. Ciekawe trasy znajdują się również obok popularnych wrocławskich mostów, np. moście Tumskim, moście Zwierzynieckim czy moście Warszawskim.

Co musisz wiedzieć o Odrze? Garść ciekawostek

Odra jest rzeką, która w różnych miastach pełni inną rolę. W Szczecinie stanowi część portu morskiego. To najdłuższa śródlądowa droga wodna w Polsce. Obecnie przez Odrę transportuje się jednak wyłącznie ładunki ponadgabarytowe i to z małą częstotliwością. We Wrocławiu rzeka pełni przede wszystkim rolę rekreacyjno-turystyczną.

Przez co przepływa rzeka Odra i jaką ma długość?

Odra jest rzeką przepływającą przez Europę Środkową, czyli: Czechy, Niemcy oraz Polskę. Jej długość całkowita to 854,3 km, z czego 742 km znajduje się na terenie Polski. To druga pod względem długości rzeka w naszym kraju. Odra ma swoje źródło we wschodnich Czechach w Górach Odrzańskich, uchodzi natomiast do zatoki Zalewu Szczecińskiego. Wrocław jest jednym z największych miast, przez które przepływa Odra. Inne to m.in.: Szczecin, Zielona Góra, Ostrawa czy Opole.

Czy w Odrze można łowić ryby?

Tak, w Odrze można łowić ryby. Po prostu trzeba posiadać kartę wędkarską wydaną przez Urząd Miejski. Składka roczna za łowienie wynosi ok. 200 zł.

Woda w Odrze z każdym rokiem jest coraz czystsza, dlatego zapełniają ją coraz dorodniejsze gatunki ryb. W samym Wrocławiu Polski Okręg Wędkarski ocenia liczbę wędkarzy na 12 tys. Wędkują zarówno w centrum przy najpopularniejszych bulwarach, jak i na obrzeżach miasta. Można tu złowić przede wszystkim krąpie, leszcze, płotki, sumy, sandacze, szczupaki czy okonie. Czasami zdarzają się również węgorze.

Tego o Odrze mogłeś nie wiedzieć…

  • Nigdy nie zidentyfikowano, skąd wzięła się nazwa "Odra". Wbrew domysłom wielu ludzi, nie pochodzi ona od choroby zakaźnej o tej samej nazwie. Nie odnaleziono dotąd żadnych starożytnych dzieł, które opisywałyby tę rzekę. Inne jej nazwy, czyli m.in. Viadrus, zostały użyte dopiero w XVI w. Terminu "Odra" nie można przetłumaczyć z żadnego języka historycznego, choć wielu uczonych podejmowało próby rozwikłania tej zagadki. Jan Miodek, wieloletni profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, twierdzi, że nazwa pochodzi od praindoeuropejskiego uodr.
  • Około 200 lat temu Odra miała prawie 1000 km długości, jednak z powodu regulacji w XVIII i XIX w. została skrócona.
  • Nazwę Odry przyjęło kilka klubów sportowych, m.in.: Odra Wodzisław Śląski czy Odra Opole. Także uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą zyskał łaciński człon w swojej nazwie: "Pro Europa Viadrina" (Uniwersytet Europejski Viadrina).
  • Odra bardzo często pojawiała się w różnych dziełach literackich. Pisała o niej w swojej książce m.in. Olga Tokarczuk będąca honorową obywatelką Wrocławia. Dorota Simonides poświęciła Odrze sporą część swojej bibliografii naukowej. Co ciekawe, ta sama rzeka zalała jej dom w Opolu, porywając ze swoim nurtem cały księgozbiór. W 1918-1924 tworzono także czasopismo "Głosy znad Odry".
  • W XIX w. poeci pisali o Utopcach żyjących w Odrze. Można się było przed nimi uchronić nosząc przy sobie ziele paproci, chleb czy kij lipowy. Przed wejściem do rzeki należało wykonać znak krzyża.
  • We Wrocławiu odbywa się święto rzeki, czyli: Dzień Odry. To jedynie miasto, gdzie świętowane są jej urodziny. Co roku wrocławianie i turyści spotykają się nad brzegiem Odry, biorąc udział w różnych ciekawych wydarzeniach.

Historia Odry – gdzie miała swój początek?

Odra w XIX i XX wieku pełniła funkcję przedmiotu literackich pieśni i poematów, gdzie opisywano m.in. legendarne Utopce. Potem znaczenie rzeki przybrało na sile. Z jej powodu pod koniec wieku XX wszczęto polityczne potyczki. Stała się ona wówczas swoistym postulatem granicznym, a także symbolem zimnej wojny. Dopiero lata po powodzi stulecia, która miała miejsce w 1997 r., zaczęto traktować ją jako łącznik społeczeństwa. Odra nigdy nie zyskała takiej popularności jak Wisła czy Ren. Nie tworzono także wokół niej wzniosłych legend. Rzeka ma natomiast swoje własne mityczne bóstwo – Viadrusa.

Można powiedzieć, że Odra jest stosunkowo nową rzeką. Do Bałtyku przedostała się dopiero po ostatnim okresie lodowcowym. Przez długi czas pełniła ważną funkcję komunikacyjną. Dopiero pod koniec XX w. jej główną funkcją stała się rekreacja. Dziś to ulubione miejsce mieszkańców Wrocławia, jak i turystów zjeżdżających tu z całej Polski.

Zdjecie Marlena Urbaniak

Marlena Urbaniak