Gdzie na spacer we Wrocławiu w okresie Bożego Narodzenia

Data aktualizacji: 2021-12-14

Stare Miasto i bulwary nad Odrą, park Szczytnicki i zjawiskowa galeria neonów oraz ogród zoologiczny – po rodzinnym spotkaniu przy świątecznym stole warto pospacerować po Wrocławiu.

Spacer jest uniwersalną formą relaksu, niezależnie od wieku i kondycji. Oczywiście, najlepiej spaceruje się po parku, a tych we Wrocławiu jest ponad 40. Jeden z najpopularniejszych to park Szczytnicki, ma ponad sto hektarów i dwustuletnią historię. Zajmuje teren od Hali Stulecia i Pergoli po ulicę Śniadeckich na Zalesiu. Różnorodna zieleń to tylko jeden z atutów, innym są ciekawe miejsca do obejrzenia.

Warto zobaczyć drewniany kościółek pw. Jana Nepomucena. Kilkusetletnia świątynia powstała na Śląsku, do Wrocławia została przewieziona na początku XX wieku przy okazji Wystawy Stulecia. Ma nadzwyczajny urok i niebanalną historię (odgrywała rolę m.in. złodziejskiej dziupli).Trzeba poznać historię Hali Stulecia – to jedyny wrocławski obiekt wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Chociaż od jej otwarcia minęło ponad sto lat, to monumentalna budowla ciągle robi wrażenie.

Miłośnicy miejskich ciekawostek i historii powinni także przejść się po osiedlu WuWa, eksperymentalnym projekcie z lat 20.i 30. ubiegłego stulecia.

Mimo że zimą fontanna nie działa, to zawsze dobrze nastraja przechadzka po Pergoli. To urokliwe miejsce, doskonałe dla amatorów fotografii.

Afrykarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym

Afrykarium we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym

Kto jeszcze nie był, powinien odwiedzić wrocławski ogród zoologiczny (jest otwarty przez cały okres świąt Bożego Narodzenia). To instytucja wyjątkowa w skali europejskiej. W Zoo Wrocław jest kilkanaście tysięcy zwierząt, reprezentują kilka tysięcy gatunków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Największe wrażenie robi Afrykarium, kompleks olbrzymich akwariów ze zwierzętami, rybami, ssakami, ptakami, gadami reprezentującymi Afrykę.

Mostek Czarownic, neony i latarnik

Jeśli na spacer po Wrocławiu zdecydujecie się po południu, już po zmroku, wybierzcie Stare Miasto, okolice Rynku.

Widok na wrocławski rynek

W okresie Bożego Narodzenia Rynek, plac Solny, ulice Świdnicka i Oławska zajmują stragany Jarmarku Bożonarodzeniowego. W rankingach serwisów turystycznych uchodzi jarmark we Wrocławiu zajmuje najwyższe miejsca – warto przekonać się o tym własne oczy.

Na Rynek można spojrzeć z wysokości Mostka Czarownic – punktu widokowego na kościele Marii Magdaleny. Panoramiczne obrazki Wrocławia wykonane z tej perspektywy gwarantują setki lajków.

W pobliżu Rynku i placu Solnego jest wiele ciekawych miejsc, podwórek, zaułków, dziedzińców.

neony Wrocław ul. Ruska

Zobaczcie podwórko przy synagodze pod Białym Bocianem. Zajrzyjcie na podwórko między ulicami Antoniego i Ruską – zobaczcie nadzwyczajną galerię neonów. Warunek: wybierzcie godziny po zmroku, wrażenia oszałamiające.

Warto ruszyć się trochę dalej – przejść się w pobliżu gmachu głównego Uniwersytetu, a potem przy Ossolineum. Lubianym miejscem spacerów jest bulwar Dunikowskiego, z którego można podziwiać panoramę Ostrowa Tumskiego. Najstarszą część miasta także warto zobaczyć z bliska, bo ma niezwykły urok. Na granicy dnia i wieczora po uliczkach tej części Wrocławia krąży latarnik, który musi rozpalić ponad sto lamp gazowych. Zdjęcie z przyodzianym w oryginalny strój latarnikiem, będzie wyjątkową pamiątką świątecznego spaceru.

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki