Rowerowa przygoda

Data aktualizacji: 2023-05-31

Wrocław to świetne miasto do zwiedzania na rowerze! Jest tu ponad 1400 km tras przyjaznych rowerzystom, ponad 15 tys. ogólnodostępnych miejsc parkingowych dla rowerów, prężnie działa system Wrocławski Rower Miejski, który ma już ponad 200 stacji (poza zwykłymi rowerami wypożyczysz tam rowery elektryczne, tandemy i rowery familijne typu cargo). Zwiedzając Wrocław na dwóch kółkach, nie tylko zobaczysz jego największe atrakcje, ale też poznasz miasto od podszewki i poczujesz jego klimat. Wsiądź na rower, poczuj wiatr we włosach i zobacz, jak piękny jest Wrocław!

Hala Stulecia z Visitor Centre i fontanną multimedialną

Wystawowa 1

halastulecia.pl

Hala Stulecia (niegdyś Hala Ludowa) to wpisana na listę UNESCO monumentalna budowla z betonu z 1913 r. zaprojektowana przez Maxa Berga, była ponad sto lat temu prawdziwą rekordzistką: miała największą na świecie kopułę (o średnicy 65 m) i największe organy. Znajdowało się w niej pięć tysięcy miejsc siedzących.

Visitor Centre to turystyczna brama do Hali Stulecia oraz interaktywna, multimedialna wystawa, dzięki której dowiesz się wszystkiego o tym niezwykłym obiekcie. Na wystawę składają się dotykowe ekrany i mapy, filmowe i dźwiękowe nagrania, a także dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii virtual reality. W ich trakcie poznasz samego architekta Hali Stulecia – Maxa Berga, zajrzysz do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbijesz się ponad Halę i Iglicę, aby z wysokości poznać kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.

Obok Hali Stulecia od wiosny do jesieni odbywają się pokazy fontanny multimedialnej, która jest największym w Polsce i jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Konstrukcja zajmuje powierzchnię blisko jednego hektara, a na jej dnie umieszczono punkty świetlne, trzysta dysz wodnych oraz trzy dysze ogniowe. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka. Uroczyste otwarcie fontanny odbyło się 4 czerwca 2009 r. z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Panorama Racławicka (oddział Muzeum Narodowego)

J. E. Purkyniego 11

mnwr.pl

Największy obraz w Polsce, o wymiarach 15 na 114 m, dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, przedstawia zwycięską bitwę stoczoną pod Racławicami w 1794 r. między polskimi powstańcami pod wodzą Tadeusza Kościuszki a wojskami rosyjskimi. Obraz prezentowany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie, a przestrzeń między płótnem a pomostem dla zwiedzających wypełniona jest specjalnym sztafażem, dzięki czemu widz ma wrażenie, że znajduje się niejako wewnątrz obrazu i obserwuje walkę z pola bitwy.

Muzeum Narodowe

Powstańców Warszawy 5

mnwr.pl

Główna ekspozycja Muzeum Narodowego mieści się w neorenesansowym budynku dawnej Rejencji Śląskiej. Obok niezwykle bogatych zbiorów sztuki śląskiej znajdziesz tu prace artystów polskich z XVII–XIX w. Prawdziwą ucztą kulturalną z pewnością będzie dla Ciebie wystawa stała "Sztuka Europejska XV–XX w.", z takimi dziełami jak "Ewa" Lucasa Cranacha st., "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" Pietera Bruegla mł., "Chrystus przy kolumnie biczowania" Francisco de Zurbarána czy też dzieło Wassilego Kandinskiego "Wieczór". Na najnowszą wystawę stałą, pod nazwą "Cudo-Twórcy", składają się kolekcje sztuki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego i kultury materialnej oraz współczesnej ceramiki i szkła artystycznego. Znajdziesz tu zarówno zbroję japońskiego samuraja, jak i kufer podróżny marki Louis Vuitton, dowiesz się, jak od kałamarzy i gęsich piór doszliśmy do popularnych długopisów BIC.

Rynek

Wrocławski rynek jest jednym z największych i najpiękniejszych w Polsce. Jego granice zostały wytyczone w XIII w. Przez setki lat był to najważniejszy plac targowy w mieście. W centrum rynku stoi Stary Ratusz, wyjątkowy w skali europejskiej świecki zabytek gotycki, którego budowa trwała ok. 250 lat. Kiedyś był on siedzibą władz miejskich i sądu. W pierwszej połowie XIX w. wybudowano Nowy Ratusz, do którego przeniosły się władze miasta. W Starym Ratuszu mieści się obecnie Muzeum Miejskie Wrocławia.

W rynku znajdziesz restauracje, kawiarnie, bary, kluby i puby – zarówno wykwintne lokale, jak i miejsca idealne na szybką przekąskę w trasie. W upalne dni możesz tu odpocząć w cieniu drzew przy relaksującym szumie fontanny.

Narodowe Forum Muzyki

Wolności 1

nfm.wroclaw.pl

Zagrać koncert w NFM we Wrocławiu, nowoczesnym budynku zaprojektowanym przez pracownię S. Kuryłowicza, to wyróżnienie i zaszczyt dla wielu muzyków, ponieważ największa sala koncertowa na 1800 miejsc znana jest w świecie z doskonałej akustyki. Najsłynniejszych dyrygentów i solistów możesz tutaj zobaczyć podczas jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce – Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans.

Hydropolis

Na Grobli 17

hydropolis.pl

Unikatowe w skali kraju centrum wiedzy o wodzie i wszystkim, co się z nią wiąże. Dowiesz się tutaj m.in., skąd się wzięła woda na Ziemi, co się dzieje w morskich głębinach, jak powstają fale i śnieg oraz jaką rolę pełni woda w życiu człowieka. Zobaczysz największe statki świata (oczywiście w miniaturze…), drukarkę wodną, starożytny zegar wodny i batyskaf. Zapoznasz się z metodami kamuflażu stosowanymi przez mieszkańców rafy koralowej. Zwiedzanie Hydropolis to świetna przygoda dla każdego, ponieważ wiedza jest tu przekazywana w nowoczesny sposób – przez interaktywne wystawy, multimedialne instalacje, a także gry, które wciągną nie tylko dzieci (kto nie chciałby popływać z delfinami…). Hydropolis mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, który sam w sobie wart jest zobaczenia.

Park Szczytnicki, Ogród Japoński i pergola

Park Szczytnicki to największy park we Wrocławiu i idealne miejsce na spacer, piknik czy przejażdżkę rowerową. Jest to park w stylu angielskim, który powstał pod koniec XVIII w. Z czasem zaczął się rozrastać i dzisiaj jego powierzchnia wynosi ponad 100 ha. Znajdziesz tu urokliwe polany, idealne na piknik, a jeśli w zwiedzaniu Wrocławia towarzyszą ci dzieci, z pewnością docenisz place zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami. Ten największy we Wrocławiu park to siedlisko kilkudziesięciu gatunków zwierząt. Możesz tu spotkać wiewiórki i jeże, a nawet lisy, sarny i kuny. Jedną z wizytówek parku Szczytnickiego jest drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena. Kościół, który dzisiaj stoi w południowej części parku, zbudowano w pierwszej połowie XVII w. w Starym Koźlu. Potem został przeniesiony do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia.

Ogród Japoński został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii – architekci krajobrazu i ogrodnicy. Spacerując po tym oryginalnym ogrodzie, poczujesz się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni!

Pergola powstała w 1913 r. według projektu Hansa Poelziga jako element Wystawy Stulecia. Konstrukcja ma kształt połowy elipsy i składa się z 750 kolumn pokrytych winoroślami.

Trasy tematyczne

1. Szlakiem murali

Trasa prowadzi w większości śródmiejskimi uliczkami o uspokojonym ruchu, gdzie nie ma wydzielonej infrastruktury rowerowej. Uważaj na innych uczestników ruchu i pamiętaj o "zasadzie prawej ręki"!

2. Szlakiem Odry

Trasa prowadzi głównie ścieżkami na wałach przeciwpowodziowych. W wielu miejscach korzystają z nich biegacze i spacerowicze, zatem pamiętaj o byciu ostrożnym!

3. Wycieczka do lasu

W zasadzie cała trasa prowadzi drogami dla rowerów. Pamiętaj, aby jadąc w kierunku Osobowic, wybrać ścieżkę rowerową po prawej stronie mostu!

4. Promenada Krzycka

Trasa prowadzi wzdłuż nasypu kolejowego towarowej obwodnicy Wrocławia. Liczy 7,5 km długości, prowadzi po asfaltowej nawierzchni, spora część trasy jest oświetlona. Są jednak jeszcze odcinki, które czekają na remont, zatem pamiętaj o błotnikach!

Więcej informacji o rowerowym Wrocławiu, m.in. lokalizacje stacji naprawy rowerów, zadaszonych parkingów i stacji roweru miejskiego, a także wszystkie trasy rowerowe, znajdziesz na tej mapie infrastruktury rowerowej Wrocławia: https://bit.ly/3NbXqWV.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl