Przygodowe Top 10

Data aktualizacji: 2023-05-31

Po przejściu tej trasy i zobaczeniu najważniejszych atrakcji miasta możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że znasz Wrocław. Jeśli masz mało czasu i chcesz poznać miasto w pigułce – ta trasa będzie idealna. Oczywiście Wrocław ma o wiele więcej do zaoferowania, o czym z pewnością przekonasz się, zwiedzając miasto.

ZOO i Afrykarium

Wróblewskiego 1-5

zoo.wroclaw.pl

Największy i najstarszy ogród zoologiczny w Polsce (powstał w 1865 r.). We wrocławskim zoo historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością – zaawansowane technologicznie konstrukcje zostały wkomponowane w zabytkowe otoczenie. Możesz tu zobaczyć ponad tysiąc gatunków zwierząt, zarówno te dobrze znane, np. przesympatyczne osiołki, jak i te, o których istnieniu wiedzą tylko specjaliści. Odwiedzając wrocławskie zoo, nie możesz pominąć Afrykarium. W siedmiu dużych basenach mieszkają tu zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Jest to największy tego typu obiekt w Polsce (sama masa wody znajdującej się w zbiornikach równa jest ciężarowi stu wielorybów lub trzech tysięcy dorosłych słoni…).

Kolejkowo

Powstańców Śląskich 95, Sky Tower, I piętro

kolejkowo.pl

Nie musisz interesować się kolejnictwem, żeby poczuć dreszczyk emocji na widok tej największej w Polsce makiety kolejowej. Precyzyjnie odwzorowane parowozy, wagoniki, wiadukty, tory, rozjazdy, perony i dworce… Miniaturowe pociągi pędzą przez Wrocław i Dolny Śląsk, dzięki czemu możesz poznać cały region z tej niezwykłej perspektywy. Zobaczysz codzienne życie mieszkańców Wrocławia, odwiedzisz atrakcje turystyczne, w mgnieniu oka przeniesiesz się z wrocławskiego Rynku na Śnieżkę. Ekspozycja stale się zmienia, aby jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywistość. Wystawa mieści się w Sky Tower – jednym z najwyższych budynków Wrocławia (warto wjechać na taras widokowy na ostatnim piętrze).

Hydropolis

Na Grobli 17

hydropolis.pl

Unikatowe w skali kraju centrum wiedzy o wodzie i wszystkim, co się z nią wiąże. Dowiesz się tutaj m.in., skąd się wzięła woda na Ziemi, co się dzieje w morskich głębinach, jak powstają fale i śnieg oraz jaką rolę pełni woda w życiu człowieka. Zobaczysz największe statki świata (oczywiście w miniaturze…), drukarkę wodną, starożytny zegar wodny i batyskaf. Zapoznasz się z metodami kamuflażu stosowanymi przez mieszkańców rafy koralowej. Zwiedzanie Hydropolis to świetna przygoda dla każdego, ponieważ wiedza jest tu przekazywana w nowoczesny sposób – przez interaktywne wystawy, multimedialne instalacje, a także gry, które wciągną nie tylko dzieci (kto nie chciałby popływać z delfinami…). Hydropolis mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, który sam w sobie wart jest zobaczenia.

Hala Stulecia z Visitor Centre i fontanną multimedialną

Wystawowa 1

halastulecia.pl

Hala Stulecia (niegdyś Hala Ludowa) to wpisana na listę UNESCO monumentalna budowla z betonu z 1913 r. zaprojektowana przez Maxa Berga, była ponad sto lat temu prawdziwą rekordzistką: miała największą na świecie kopułę (o średnicy 65 m) i największe organy. Znajdowało się w niej pięć tysięcy miejsc siedzących.

Visitor Centre to turystyczna brama do Hali Stulecia oraz interaktywna, multimedialna wystawa, dzięki której dowiesz się wszystkiego o tym niezwykłym obiekcie. Na wystawę składają się dotykowe ekrany i mapy, filmowe i dźwiękowe nagrania, a także dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii virtual reality. W ich trakcie poznasz samego architekta Hali Stulecia – Maxa Berga, zajrzysz do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbijesz się ponad Halę i Iglicę, aby z wysokości poznać kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.

Obok Hali Stulecia od wiosny do jesieni odbywają się pokazy fontanny multimedialnej, która jest największym w Polsce i jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Konstrukcja zajmuje powierzchnię blisko jednego hektara, a na jej dnie umieszczono punkty świetlne, trzysta dysz wodnych oraz trzy dysze ogniowe. Wodnym widowiskom towarzyszy muzyka. Uroczyste otwarcie fontanny odbyło się 4 czerwca 2009 r. z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

Nadodrze – dzielnica artystów i murali

Osiedle usytuowane na prawym brzegu Odry stało się w ostatnich latach mekką artystów. Sławni streetartowcy realizują na ścianach kamienic monumentalne przedsięwzięcia – wielkoformatowe murale. Przyłączają się do nich mieszkańcy, którzy własnymi pracami współtworzą barwne podwórka. W niepowtarzalną atmosferę Nadodrza wpisują się otwarte pracownie artystyczne i rzemieślnicze oraz klimatyczne kawiarenki, które często pełnią rolę galerii sztuki. Znajdziesz tu niebanalne prezenty, oryginalne ubrania od polskich projektantów i najlepsze w mieście wegańskie jedzenie.

Tarczyński Arena, Dream Jump i gokarty

al. Śląska 1

tarczynskiarenawroclaw.pl

Oryginalna bryła stadionu przypomina chiński lampion. Obiekt, który powstał z okazji EURO 2012, to miejsce wielu wydarzeń sportowych, muzycznych, familijnych i artystycznych. Tarczyński Arena to nie tylko stadion, to atrakcja turystyczna, którą możesz zwiedzać (w ten sposób poznasz zakamarki i miejsca na co dzień niedostępne). W kompleksie stadionu dostępnych jest wiele atrakcji niezwiązanych z futbolem: gokarty (tor kartingowy Le Mans), skoki na linie (Dream Jump), Arena Gigantów. Na dzieci czeka park rozrywki z dmuchańcami, zjeżdżalniami i torem przeszkód.

Aquapark

Borowska 99

aquapark.wroc.pl

Aquapark Wrocław jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie, a także jednym z największych obiektów rekreacyjno-sportowych w Polsce. Dostępny jest przez cały tydzień. Znajdziesz tu zarówno baseny odkryte zewnętrzne (rekreacyjny, solankowy), jak i wewnętrzne, dla osób w każdym wieku. Jeśli chcesz wyłącznie popływać, wybierz basen sportowy. Jeśli chcesz się po prostu dobrze bawić, odwiedź strefę rekreacyjną, gdzie znajdziesz m.in. basen z falami, leniwą rzekę, basen solankowy i aż sześć zjeżdżalni (w tym dwie dla dzieci). Jeśli marzysz o relaksie po całodziennym zwiedzaniu, skieruj się do saunarium, gdzie możesz wybierać spośród 20 saun, skorzystać z masaży i wziąć udział w ceremonii zapachowej lub seansie aromatycznym.

Rejsy po Odrze

Rejs po Odrze to świetny sposób na poznanie Wrocławia w mniej oczywisty sposób. Zwiedzając miasto od strony rzeki, zrozumiesz, dlaczego Wrocław nazywany jest Wenecją Północy. W rejs możesz się wybrać dużym statkiem wycieczkowym lub mniejszym stateczkiem, nowoczesną motorówką lub ekologiczną łodzią napędzaną bateriami solarnymi. Przystanie znajdziesz w centrum miasta, w pobliżu atrakcji turystycznych. Wrocław od strony rzeki możesz także podziwiać podczas wycieczki kajakiem, łodzią wiosłową czy niewielką motorówką. Wypożyczalnie sprzętu wodnego działają od maja do późnej jesieni.

Punkty widokowe

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Wrocław z góry, odwiedź jeden lub kilka z wrocławskich punktów widokowych. Najciekawsze z nich to: taras widokowy na 49. piętrze Sky Tower (na wysokości ok. 200 m, wjazd windą), z którego oprócz Wrocławia można zobaczyć także Śnieżkę, Ślężę czy górę Chełmiec; Mostek Pokutnic, czyli kładka łącząca dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny (na wysokości 45 m, wejście schodami); taras na Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (na wysokości 42 m, wejście schodami); wieża kościoła garnizonowego św. Elżbiety (na wysokości 75 m, wejście schodami); wieża wrocławskiej katedry na Ostrowie Tumskim (na wysokości 97 m, wjazd windą); punkt widokowy na przeszklonym dachu biurowca Concordia Design (na wysokości 20 m, wjazd windą).

Dzielnica Wzajemnego Szacunku nocą

Wieczorny spacer po pięknie oświetlonej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, czy inaczej Dzielnicy Czterech Wyznań, to obowiązkowy punkt podczas wizyty we Wrocławiu. Pośród zabytkowych kamienic znajdują się tu świątynie reprezentujące cztery różne wyznania: prawosławna cerkiew przy ul. św. Mikołaja, kościół rzymskokatolicki przy ul. św. Antoniego, synagoga przy ul. Włodkowica oraz kościół ewangelicko-augsburski przy ul. Kazimierza Wielkiego. Miejscem, którego nie możesz pominąć podczas zwiedzania Dzielnicy, zwłaszcza po zmroku, jest Galeria Neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46. Po zachodzie słońca możesz tu podziwiać ponad 30 świecących szyldów, które niegdyś ozdabiały najbardziej charakterystyczne budynki Wrocławia.

Dzielnica Wzajemnego Szacunku to także rozrywkowe centrum miasta. Przy ulicach św. Antoniego i Włodkowica znajdziesz mnóstwo lokali, klubów, kawiarni, w których dobrze zjesz nawet późno w nocy.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl