Odrzańska przygoda

Data aktualizacji: 2023-05-31

Czy wiesz, że Wrocław nazywany jest Wenecją Północy? Miasto w pełni zasługuje na to miano – jest tu 112 mostów, 38 kładek, 12 wysp, kilkanaście nadrzecznych bulwarów. Znajdziesz tu przystanie, z których możesz wypłynąć w rejs po Odrze, wypożyczalnie sprzętu wodnego, mariny i restauracje na barkach przycumowanych przy nabrzeżach. Wrocław jest jednym z niewielu polskich miast, które możesz zwiedzać, jednocześnie wypoczywając nad wodą. Większość miejskich atrakcji turystycznych znajduje się nad Odrą lub w niewielkiej od niej odległości i możesz je zwiedzać przemieszczając się drogą wodną lub spacerując nad rzeką. Dzięki temu poznawanie miasta jest nie tylko przyjemne, ale i relaksujące. 

Ostrów Tumski

Ta dawna wyspa (słowo "ostrów" oznaczało niegdyś wyspę na rzece) nazywana jest historycznym i duchowym sercem miasta. Historycznym, bo to tu powstał pierwszy gród, który dał początek miastu. Duchowym, gdyż tutaj wybudowano pierwszy wrocławski kościół, tu powstała siedziba biskupstwa ustanowionego w roku 1000, które przetrwało do dziś. Ostrów Tumski ze swoimi niezwykłymi zabytkami jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Jeśli chcesz poczuć odrobinę magii, wybierz się tu tuż przed zachodem słońca, aby spotkać latarnika, który o zmierzchu, zupełnie jak 150 lat temu, zapala gazowe latarnie.

Wyspy

Bielarska, Daliowa, Młyńska, Słodowa, Tamka oraz Piasek to grupa wysp położonych w historycznym centrum miasta. Oprócz Tamki wszystkie wyspy połączone są dawnymi i współczesnymi mostami i kładkami (kładka Piaskowa, kładka Słodowa, Żabia Kładka). Latem na wyspie Słodowej możesz wziąć udział w imprezie kulturalnej czy koncercie, a także wyciągnąć się na wygodnym leżaku i obejrzeć film w kinie plenerowym. Wyspa Bielarska – z licznymi placami zabaw – to prawdziwy raj dla dzieci, ale i dorośli znajdą tu coś dla siebie: właśnie tutaj cumuje Barka Tumska, na której znajduje się całoroczna restauracja. Wyspy są również tłem dla sztuki – na Piasku możesz podziwiać kultową rzeźbę Jerzego Beresia, a na Wyspie Daliowej słynną "Nawę" Oskara Zięty. Jeśli interesuje cię hydrotechnika, koniecznie wybierz się na Tamkę, jedną z najmniejszych odrzańskich wysp, gdzie znajdziesz kilka budowli hydrotechnicznych, które są dzisiaj zabytkami budownictwa wodnego XIX w.

Elektrownie wodne

Nowy Świat 46 (Wrocław I)

Księcia Witolda 3A (Wrocław II)

Elektrownia Wodna Wrocław I, czyli południowa, została wybudowana w latach 1921–1924, natomiast Elektrownia Wodna Wrocław II, czyli północna, powstała w latach 1924–1925. Budynki obu elektrowni zaprojektował Max Berg, miejski radca budowlany we Wrocławiu w latach 1909–1924, autor m.in. Hali Stulecia. Zdobienia bram wejściowych wykonał słynny mistrz rzemiosła kowalskiego Jaroslav Vonka. Obie elektrownie wpisane zostały do rejestru zabytków.

Bulwary i przystanie

Nadodrzańskie bulwary tworzą przepiękny szlak spacerowy, przy którym znajdziesz wiele przystani, jeśli masz ochotę wsiąść na statek i popływać po Odrze. Najbardziej znanym i popularnym wrocławskim bulwarem jest bulwar Xawerego Dunikowskiego. W jego okolicy znajdują się m.in. Hala Targowa, Muzeum Narodowe ze słynnymi abakanami czy Bastion Ceglarski. To także miejsce wielu imprez wodniackich i odbywającego się co roku w maju Dnia Odry. Kładka pod mostem Pokoju łączy bulwar Dunikowskiego z bulwarem Marii i Lecha Kaczyńskich, na którym znajduje się nietypowa instalacja: ogromny, przestrzenny napis WRO, który jest jednocześnie wygodną ławką (świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Wrocławia!). Naprzeciwko, po drugiej stronie rzeki, znajdują się bulwary: kardynała Stefana Wyszyńskiego (z kościołem Najświętszej Marii Panny), Piotra Włostowica (obok most Piaskowy i mapa plastyczna Wrocławskiego Węzła Wodnego) i księdza Aleksandra Zienkiewicza z roślinnym labiryntem.

Zatoka Gondoli

Purkyniego 9

zatokagondoli.pl

Ta niewielka zatoka jest pozostałością dawnego ujścia lewego dopływu Odry. Możesz tu wypożyczyć sprzęt wodny lub wyruszyć w rejs statkiem po Odrze. Do dyspozycji masz turystyczny tramwaj wodny, 14-osobowy stateczek Arka, kajaki, łodzie wiosłowe i motorowe. To urokliwe, kameralne miejsce, otoczone zielenią, w którym warto się zatrzymać, wypić kawę i cieszyć się pięknym widokiem na Ostrów Tumski.

Odra Centrum

Wybrzeże Słowackiego 5B

odracentrum.org

Niezwykłą rolę Odry w życiu Wrocławia poznasz, odwiedzając Odra Centrum – miejsce spotkań na wodzie, jedyny tego typu ośrodek edukacyjno-kulturalny w Europie. Odra Centrum mieści się na pływającej konstrukcji o powierzchni 800 mkw. Obiekt zacumowany jest w pobliżu zabytkowego mostu Grunwaldzkiego. Odra Centrum zajmuje się tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego rzek i akwenów oraz podejmuje działania kulturalno-społeczne pod nazwą "Budujemy tożsamość Odrzan". W ramach Odra Centrum działa również Szkoła na Wodzie, gdzie dzieci zdobywają wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, odrzańskiej florze i faunie. Znajdziesz tu także punkt informacji turystycznej na temat Odry, ODRATEKĘ, czyli bibliotekę, w której zgromadzono wszelkie materiały na temat Odry, oraz kawiarnię i punkt gastronomiczny.

Mosty

Prawdziwą ikoną Wrocławia jest most Grunwaldzki, który swoją popularność zawdzięcza nie tylko oryginalnej konstrukcji – jest mostem wiszącym – ale też malowniczemu położeniu. Oddano go do użytku w 1910 r., co wpłynęło na jego powojenną nazwę (w 1910 r. wypadała pięćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem). Most jest ciekawie oświetlony i pięknie prezentuje się nocą.

Równie znany i chętnie odwiedzany jest most Tumski, zwany także mostem Zakochanych, ponieważ zakochane pary przypinały niegdyś do mostu kłódki ze swoimi imionami, co miało zapewnić szczęście i trwałość związku. Ten niewielki mostek łączy wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Przez wieki istniały w tym miejscu mosty drewniane, wielokrotnie niszczone, a obecna stalowa nitowana konstrukcja pochodzi z roku 1889.

Niezwykle charakterystyczny, przypominający bramę wjazdową most Zwierzyniecki zlokalizowany jest w pobliżu wrocławskiego ogrodu zoologicznego i Hali Stulecia. Powstał w latach 1895–1897 i jak na tamte czasy był niezwykle odważnym projektem. Stalową, kratowaną konstrukcję zdobią cztery potężne podpory, m.in. z herbem Wrocławia. Pomost, po którym odbywa się ruch, podwieszony jest do łuku. Nieopodal znajduje się przystań Zwierzyniecka z plażą i wypożyczalnią łodzi.

Spacerując uliczkami Starego Miasta, w pobliżu gmachu Uniwersytetu z pewnością zwrócisz uwagę na pięknie odrestaurowane mosty Pomorskie, które łączą jedną z odrzańskich wysp, Kępę Mieszczańską, ze stałym lądem. Przeprawę tworzą trzy mosty: Pomorski Północny, Południowy i Środkowy; najpiękniejszy z nich jest niewątpliwie Południowy. Został on zbudowany w 1905 r. w stylu neoromańskim z secesyjnymi detalami. Wykonane z piaskowca balustrady ozdobione 68 maszkaronami, wieżyczki z latarniami, klinkierowe łuki przęseł i strażnice od strony ul. Grodzkiej sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych mostów Wrocławia. Jeśli uważnie przyjrzysz się balustradom mostu Środkowego, dostrzeżesz otwory po kulach – ślady walk o Festung Breslau w czasie II wojny światowej.

Kolejka gondolowa Polinka

Wrocław możesz zwiedzać nie tylko drogą lądową i wodną, ale także powietrzną! Wystarczy, że wsiądziesz do wagonika kolejki gondolowej kursującej na wysokości 7 m nad rzeką. Trasa ma 380 m, a przejazd trwa niecałe trzy minuty. Jedna stacja kolejki znajduje się na Wybrzeżu Wyspiańskiego (bulwar Politechniki Wrocławskiej), druga przy ul. Na Grobli (stąd już tylko kilka kroków do Hydropolis). Podczas przejazdu można z ciekawej perspektywy podziwiać panoramę Wrocławia, z mostem Grunwaldzkim i Ostrowem Tumskim, bulwarami i wieżą ciśnień.

Beach bary i plaże miejskie

Istnieje ich we Wrocławiu już kilkanaście. Czekają tam na Ciebie leżaki i hamaki, możesz też poleżeć na piasku, zjeść lunch i wypić drinka z palemką. Wiele plaż i beach barów oferuje także warsztaty jogi czy zumby, możesz tam potańczyć i posłuchać muzyki. Niektóre plaże dysponują strefami zabaw dla dzieci i strefami sportowymi, gdzie pograsz w bule, badmintona czy siatkówkę plażową. Największa sztuczna miejska plaża, czyli HotSpot Beach Bar (ul. Wejherowska 34), ma aż kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych. Znajdziesz tu leżaki i hamaki, a odpoczywać możesz w cieniu ogromnego parasola lub… palmy. Wieczorem HotSpot oświetlają nastrojowe lampy.

Bulwar Politechniki Wrocławskiej

Ten najnowszy z wrocławskich bulwarów ma kilkaset metrów długości – zaczyna się na wysokości stacji Polinki i ciągnie aż do śluzy Szczytniki. To przede wszystkim przestrzeń rekreacyjna – na olbrzymim trawniku powstały boiska do siatkówki, plaża z barem, ławki i miejsca do odpoczynku. Nabrzeże przystosowane jest do cumowania dużych i małych jednostek pływających. To także świetne miejsce na imprezy w plenerze, jak koncerty czy regaty. Z bulwaru widać gmach główny Politechniki, a tuż obok przycumowana jest barka, na której mieści się Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Po drugiej stronie Odry, przy ul. Na Grobli, znajduje się zabytkowa wieża ciśnień, w oddali widać jaz Szczytniki, zwany też Zwierzynieckim. To także miejsce treningów krasnalowej ósemki ze sternikiem.

Zoo z Odrarium

Wróblewskiego 1-5

zoo.wroclaw.pl

Największy i najstarszy ogród zoologiczny w Polsce (powstał w 1865 r.). We wrocławskim zoo historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością – zaawansowane technologicznie konstrukcje zostały wkomponowane w zabytkowe otoczenie. Możesz tu zobaczyć ponad tysiąc gatunków zwierząt z całego świata. Odwiedzając wrocławskie zoo, nie możesz pominąć Afrykarium. W siedmiu dużych basenach mieszkają tu zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Od kilku lat we wrocławskim ogrodzie funkcjonuje Odrarium – niezwykły kompleks czterech zbiorników, dzięki któremu poznasz cały bieg Odry: od jej źródeł w czeskich Górach Odrzańskich, poprzez Odrę środkową aż do ujścia rzeki do Zalewu Szczecińskiego. Przez szyby z bliska możesz obejrzeć rozmaite gatunki roślin i zwierząt, które występują, bądź do niedawna występowały, w różnych miejscach Odry.

Hydropolis

Na Grobli 17

hydropolis.pl

Unikatowe w skali kraju centrum wiedzy o wodzie i wszystkim, co się z nią wiąże. Dowiesz się tutaj m.in., skąd się wzięła woda na Ziemi, co się dzieje w morskich głębinach, jak powstają fale i śnieg oraz jaką rolę pełni woda w życiu człowieka. Zobaczysz największe statki świata (oczywiście w miniaturze…), drukarkę wodną, starożytny zegar wodny i batyskaf. Zapoznasz się z metodami kamuflażu stosowanymi przez mieszkańców rafy koralowej. Zwiedzanie Hydropolis to świetna przygoda dla każdego, ponieważ wiedza jest tu przekazywana w nowoczesny sposób – przez interaktywne wystawy, multimedialne instalacje, a także gry, które wciągną nie tylko dzieci (kto nie chciałby popływać z delfinami…). Hydropolis mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, który sam w sobie wart jest zobaczenia.

Mariny

Odra to część europejskiej sieci żeglugowej i jest połączona kanałami z innymi rzekami Europy. Dzięki temu z Wrocławia możesz dopłynąć do wielu miast w Niemczech, Francji czy Szwajcarii. We Wrocławiu czekają na wodniaków komfortowe mariny.

Marina Topacz położona jest w samym centrum miasta, przyjmuje jachty o długości do 15 m długości i jednego metra zanurzenia. Przystań jest wyposażona w węzeł sanitarny i miniwarsztat.

Marina Osobowice to punkt, w którym można nie tylko zacumować jacht, ale także zaparkować camper. W marinie działają też tawerna, bar i wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl