TWG 2017 – to musisz zobaczyć we Wrocławiu [LISTA ATRAKCJI]

Data aktualizacji: 2017-07-17

Po sportowych emocjach, można się zrelaksować i bliżej poznać Wrocław. To miasto, z oryginalną architekturą, przyjaznym klimatem i arcyciekawymi miejscami, w których na pewno nie będą się nudzić ani dzieci, ani dorośli.

Afrykarium i Ogród Zoologiczny

Afrykarium to największa atrakcja wrocławskiego ogrodu zoologicznego. To unikatowe na światową skalę oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu.

W specjalnym budynku, kojarzącym się z arką Noego, oraz w jego otoczeniu stworzono zwierzętom niemal domowe warunki, od oceanicznych głębi, przez plaże Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zamieszkują je m.on. zachwycające żółwie, kolorowe ryby, manaty hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle, oraz dziesiątki innych stworzeń. Podczas zwiedzania można oglądać pokazy karmienia zwierząt.

Wizyta w Ogrodzie Zoologicznym to obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin mamy szansę poznać na własne oczy rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów.

Założony w 1865 r. ogród zoologiczny pierwotnie zajmował kilkanaście hektarów, dzisiaj jego powierzchnia to 33 hektary.

W ciągu kilku lat powstały wybiegi dla niedźwiedzi brunatnych, gibonów, pand małych, nosorożców. Przybyło także nowych lokatorów, w tym zwierząt wyjątkowo rzadkich, np. okapi, czy manaty. Dzisiaj w Zoo żyje około 14 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad tysiąc gatunków.

Zoo Wrocław to nie tylko miejsce spotkania z egzotycznymi zwierzętami. Zoo jest zaangażowane w ratowanie i ochronę wielu zagrożonych gatunków.

Hydropolis

Hydropolis to atrakcja dla osób w każdym wieku. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych.

Technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

Podzielone na dziewięć stref tematycznych wystawa rozpoczyna się odkrycia znaczenia wody dla pojawienia się życia na Ziemi.

Poznajemy tajemnice oceanicznych głębin i ich mieszkańców. Symbolikę wody w filozofii i religiach świata. Znaczenie wody dla ludzkiego organizmu. Inspirującą rolę wody w projektach żaglowców, statków, maszyn parowych i setkach tysięcy innych urządzeń. Wreszcie niszczycielską siłę wody, gdzie przykładem jest powódź tysiąclecia we Wrocławiu.

Hydropolis to nie muzeum, ale inspirujące do zabawy i doświadczeń centrum wiedzy.

Panorama Racławicka

Monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia.

Pomysłodawcą uczczenia bitwy - w jej setną rocznicę, był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad Panoramą Racławicką wybitnych artystów, m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera.

Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Po II wojnie płótno trafiło do Wrocławia. Długo nie było prezentowane, wszak przedstawiało triumf Polaków nad Rosjanami, a w okresie Polski Ludowej kultywowano przyjaźni polsko-radziecką. Dopiero w latach 80. Wybudowano budynek przeznaczony tylko do prezentacji Panoramy Racławickiej. Od tej pory to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia.

Rynek i okolice

Rynek we Wrocławiu ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Natomiast późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.

Rynek otaczają kamienice ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Oryginalnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r. w południowo-zachodniej części.

W 1956 r. w Ryku pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. W latach 70. zlikwidowano trasy tramwajowe oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy (zniknęła także stacja benzynowa). Na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany pręgierz zniszczony podczas wojny. W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna, nazwana "Zdrojem" na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.

To pręgierz, fontanna oraz pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktami orientacyjnymi w Rynku, pod którymi umawiają się wrocławianie i ich goście.

Świat krasnali

Tłum krasnali zaludniających ulice, skwery i place dla wrocławian to chleb powszedni. Za to gości i turystów zawsze cieszy spotkanie z kolejnym małym, wesołym, odlanym z brązu skrzatem.

Wejście do ich podziemnej krainy znajduje się na tyłach kamieniczki Jaś, tuż przy Rynku. Aby drzwi się otworzyły wystarczy wypowiedzieć zaklęcie. Łatwiej spotkać krasnale, które przemogły nieśmiałość i wyszły między ludzi. Takich odważnych jest ponad trzystu. Warto ich poznać, pomocne okażą się mapy z nakreślonym krasnoludkowym szlakiem.

Punkty widokowe

We Wrocławiu nie ma naturalnych wzniesień, z których można by podziwiać panoramę miasta. Za to w centrum i wokół niego jest mnóstwo miejsc, z których widoczność jest doskonała.

Listę miejsc, które warto odwiedzić, jeśli chce się zdobyć koronę Wrocławia jest punkt widokowy w Sky Tower. Znajduje się na 49. piętrze punktowca, który ma 212 metrów wysokości i 51 pięter.

Warto powspinać się krętymi schodami na wieże kościołów św. Elżbiety i Marii Magdaleny oraz Wieży Matematycznej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Z nich najlepiej widać dachy Starego Miasta. Dla pełni wrażeń warto zaliczyć 97-metrową wieżę wrocławskiej katedry, a na koniec przejechać się Polinką, kolejką linową, z jej wagonika pięknie widać Ostrów Tumski, Most Grunwaldzki i Odrę.

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki