Wrocław zaprasza na wakacje 2020

Data aktualizacji: 2020-07-21

1 lipca rozpoczęliśmy kampanię „Dawno Cię tu nie było – spotkajmy się we Wrocławiu”. Na niemal 300 nośnikach w kilkunastu polskich miastach pojawiły się ogłoszenia zachęcające do odwiedzenia Wrocławia.

W czasach ograniczonych podróży do tłocznych kurortów, Wrocław pokazuje alternatywę i przypomina o swoich największych atrakcjach.

- W odsłonie outdoorowej chcemy pokazać Rynek, Ostrów Tumski, Afrykarium i Hydropolis. Kampania internetowa będzie bardziej rozbudowana – powiedział Radosław Michalski, Dyrektor Biura Promocji Miasta i Rozwoju Turystyki, w wywiadzie udzielonym biuletynowi wroclaw.pl. Tego lata informację o atrakcjach naszego miasta znajdziemy m.in. w radiu ZET i na łamach portali internetowych.

Tego nie możesz przegapić we Wrocławiu

Wrocławski Rynek

Należy do największych założeń urbanistycznych tego typu w Europie. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. Jest on siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia (Stary Ratusz) oraz władz miejskich (Nowy Ratusz). Rynek z czterech stron otaczają mieszczańskie kamienice, z których najcenniejsze to Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem (mieści się tu Muzeum Pana Tadeusza opowiadające o polskiej epopei narodowej) oraz Jaś i Małgosia.

Czytaj więcej: Rynek we Wrocławiu

Dzielnica Czterech Wyznań

W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną, zapraszają także liczne kawiarenki i urocze zakątki, w atmosferze intymniejszej niż na gwarnym rynku. Nieopodal znajduje się także Pałac Królewski z wystawą stała opowiadającą historię Wrocławia.

Czytaj więcej: Dzielnica Czterech Wyznań

Uniwersytet Wrocławski

To najstarsza wrocławska uczelnia. W gmachu głównym mieści się: muzeum, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina, muzyczny zakątek – Oratorium Marianum, aulę w której dziś, tak jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów oraz dawne obserwatorium astronomiczne, mieszczące się w Wieży Matematycznej, w którym podziwiać można m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na rok 1665 cyrkiel Galileusza. Na wieży znajduje się punkt obserwacyjny. Ostatnio głośno jest także o jego futurystycznej portierni, która znalazła się w finale prestiżowego konkursu https://uni.wroc.pl/jajo-w-finale-codaawards/.

Czytaj więcej: Uniwersytet Wrocławski gmach główny

Ostrów Tumski

Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, będące najstarszą, zachowującą ciągłość historyczną placówką muzealną we Wrocławiu – od ponad 100 lat gromadzi ono zabytki sztuki sakralnej, które posiadają ogromną wartość historyczną i artystyczną (obecnie w remoncie). Wśród nich znaleźć możemy słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim.

Czytaj więcej: Ostrów Tumski

Panorama Racławicka

To monumentalne dzieło autorstwa m.in. Jana Styki i Wojciecha Kossaka, upamiętniające 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Obraz o wymiarach 15 x 120 metrów został umieszczony w specjalnie zbudowanej rotundzie, a odpowiednia scenografia nadaje mu cech trójwymiarowości. Uwaga: od 1 sierpnia Panorama będzie remontowana, należy więc pospieszyć się z wizytą!

Czytaj więcej: Panorama Racławicka

Hala Stulecia

Powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w stulecie bitwy pod Lipskiem. Ta, niegdyś największa na świecie, kopułowa konstrukcja żelbetowa posiada sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły Panteonu rzymskiego, a jej waga stanowi jedynie 42% jego masy. 13 lipca 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin jej twórcy.

Tuż obok znajduje się Pawilon Czterech Kopuł. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu prezentuje sztukę współczesną. Mieści się w pięknie odrestaurowanych wnętrzach.

Czytaj więcej: Hala Stulecia we Wrocławiu

ZOO Wrocław

Żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Od czwartku 21. maja znów można odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny. Najlepiej przed wizytą zakupić bilety online i dzięki temu przeskoczyć kolejkę.

Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w ZOO urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze motogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających. Można już odwiedzać pawilony Madagaskaru, Małp Człekokształtnych, Małpiarni i Sahary.

Fantastyczną częścią ZOO jest Afrykarium – jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Czarnego Kontynentu. 15 mln l wody wypełnia 21 basenów i akwariów, gdzie mieszka ok. 350 gatunków ryb i przedstawicieli różnorodnych afrykańskich ekosystemów. Koniecznie trzeba tam zajrzeć (w godzinach otwarcia zoo).

Czytaj więcej: ZOO Wrocław

Hydropolis

Hydropolis to atrakcja Wrocławia dla osób w każdym wieku. Multimedialna opowieść o życiodajnej wodzie jest bogata i różnorodna. I mimo ogromu prezentowanych wiadomości, ani przez moment nie będziemy się nudzić. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych. Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, każda z nich przedstawia substancję życia z innego ujęcia.

Czytaj więcej: Hydropolis. Centrum wiedzy o wodzie

Bezpłatne spacery z przewodnikiem

Chcesz spotkać latarnika, poznać historię boga Odry – Viadrusa czy zgłębić najskrytsze tajemnice Wrocławia? Zapraszamy od lipca do września na cykl spacerów tematycznych po naszym mieście.

Oferta jest bardzo szeroka – są wycieczki piesze i rowerowe, dla dzieci i dla dorosłych, po polsku i w językach obcych. Spacery będą odbywały się od czwartku do niedzieli.

Łącznie zaplanowano 122 spotkania – wszystkie odbędą się z zachowaniem zalecanych zasad bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Bezpłatne letnie spacery z przewodnikiem po Wrocławiu 2020

Plaże miejskie

Takie klimatyczne i rozrywkowe miejsca można już znaleźć niemal w każdej części miasta – tuż przy nadodrzańskich brzegach. Plaże miejskie oferują relaks na leżakach, zimne napoje, a często coś smacznego na ząb oraz oczywiście sporo dobrej muzyki.

Warto więc po dniu zwiedzania miasta spędzić miły wieczór w takich lokalizacjach, jak: Forma Płynna Beach Bar (wybrzeże Wyspiańskiego), Przestrzeń Pub Pizza Plaża (u zbiegu ul. Mickiewicza i Paderewskiego na Sępolnie), Basen Beach Bar (ul. Pasterska przy moście Trzebnickim), Stara Odra Beach Bar (ul. Zawalna, przy moście Trzebnickim), ZaZoo Beach Bar (Wybrzeże Wyspiańskiego, w pobliżu ZOO), czy HotSpot! Beach Bar przy ul. Wejherowskiej.

Punkty widokowe

Warto spojrzeć na Wrocław z innej, dość wysokiej perspektywy, by ujrzeć rozległą i piękną panoramę miasta i jego okolic. Zapewnią to:

  • mostek Pokutnic – kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny (ul. Szewska) na wysokości 45 m
  • wieża widokowa archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (Ostrów Tumski) daje widok z 97 m
  • wieża widokowa kościoła garnizonowego (przy Rynku) o wysokości 90 m
  • punkt widokowy w Sky Tower (ul. Powstańców Śląskich), gdzie z 49. piętra widać nawet Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę
  • Wieża Matematyczna na dachu Uniwersytetu oferuje widok m.in. Wyspę Słodową i Stare Miasto z wysokości 42 m.
Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl