Wrocławskie pomniki i rzeźby [MAPA]

Data aktualizacji: 2021-07-25

Wrocław jest uznawany za miasto mostów, rzek i krasnali. Stolica Dolnego Śląska może się też pochwalić licznymi pomnikami i rzeźbami. Warto udać się tropem tych wyjątkowych posągów.

Gdy już na wrocławskiej ulicy trafimy na pomnik czy rzeźbę, warto też poznać ich – niejednokrotnie bardzo ciekawą historię.

Mapa wrocławskich pomników i rzeźb

We Wrocławiu nie brakuje miejsc i zakamarków wypełnionych sztuką. Na każdym kroku możemy podziwiać murale, spotkać skrzaty. Na mapie są zaznaczone wszystkie ważne pomniki i rzeźby.

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Znajduje się przy ul. Piłsudskiego 56. Przedstawia kilkanaście postaci naturalnej wielkości, które "schodzą" pod chodnik, a po drugiej stronie jezdni spod chodnika "wychodzą". Pierwowzorem pomnika była instalacja Jerzego Kaliny z 1977 r. zatytułowana "Przejście" (dlatego wrocławski pomnik nazywany jest właśnie w ten sam sposób). Symbolizuje przemiany, jakie dokonały się po obaleniu w Polsce komunizmu i przyjęciu demokracji. W 2015 r. rzeźbę uznano za jeden z najbardziej kreatywnych pomników świata.

Pomnik Bolesława Chrobrego

Jeden z najbardziej monumentalnych pomników znajdujących się w centrum miasta – na ulicy Świdnickiej, nieopodal Renomy. Zaprojektowany przez Dorotę Korzeniewską, Macieja Albrzykowskiego i Grażynę Jaskierską-Albrzykowską i odsłonięty 15 września 2007 r. To pierwszy konny pomnik w powojennym Wrocławiu, który powstał w miejscu stojącego przed 1945 r. pomnikiem cesarza Wilhelma I.

Pomnik Ofiar Katynia

Pomnik znajduje się w parku Juliusza Słowackiego od 1999 r. Autorem dzieła jest Tadeusz Tchórzewski, a opiekę nad pomnikiem sprawuje Dolnośląska Rodzina Katyńska. Pełna nazwa rzeźby to pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków.

Pomnik Juliusza Słowackiego

Znajdziemy go w parku Juliusza Słowackiego przy alei Juliusza Słowackiego. Pomnik wieszcza był inspirowany rzeźbą Wacława Szymanowskiego, secesyjnego artysty.

Rzeźba "Oczekiwanie" – fotele w parku Słowackiego

W parku Juliusza Słowackiego w fotelu siedzi młoda kobieta, z gestu założonych przez nią na piersi rąk wynika, że jest zniecierpliwiona. Obok niej stoi pusty fotel, na którym chętnie siadają turyści i dotrzymują jej towarzystwa. "Oczekiwanie" to jedna z najpopularniejszych rzeźb plenerowych we Wrocławiu.

Amor na pegazie

Rzeźba Theodora von Gosena pierwotnie prezentowana była podczas Wystawy Stulecia. Amora znajdziemy obecnie na Promenadzie Staromiejskiej, w pobliżu południowo-wschodniego wejścia do Ogrodu Staromiejskiego przy Teatrze Lalek.

Nawa – plenerowa rzeźba na Wyspie Daliowej

Zjawiskowa instalacja Oskara Zięty to kilkadziesiąt stalowych lśniących łuków. Dzieło wrocławianina jest doceniane przez specjalistów od designu i architektury. W 2017 r. zostało uznane za najbardziej innowacyjny projekt w architekturze zrealizowany w tymże roku.

Żywy Pomnik pt. Arena

We Wrocławiu możemy spotkać też dość nietypowe pomniki, jest wśród nich "Żywy Pomnik pt. Arena" Jerzego Beresia – to odwrócone do góry korzeniami drzewo, wkopane na środku okrągłego placu. Projekt całego założenia pomnika powstał podczas Sympozjum Plastycznego Wrocław '70, ale nie został wtedy zrealizowany. Stało się to dopiero w 2010 r.

Pomnik papieża Jana XXIII

Stoi na Ostrowie Tumskim od 1968 r. i jest jednym z symboli Wrocławia. Pomnik razem z cokołem ma wysokość 5,2 m. Jego autorką jest rzeźbiarka Ludwika Nitschowa, która zaprojektowała m.in. warszawską Syrenkę.

Kryształowa Planeta

Rzeźba Ewy Rossano stoi u zbiegu ul. św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego. Dwumetrowa postać dziewczyny w sukni, inspirowanej kulą ziemską, symbolizuje jedność świata, mimo jego różnic religijnych i kulturowych.

Powodzianka ma moście Uniwersyteckim

Stoi przy skwerku na środku mostu Uniwersyteckiego. Rzeźba jest wyrazem uznania dla tysięcy wrocławian, którzy walczyli z wielką powodzią w 1997 r.

Szermierz nad fontanną

Jeden z najbardziej znanych pomników we Wrocławiu, odsłonięty w 1904 r., znajduje się na placu Uniwersyteckim. Projektantem Szermierza jest Hugo Lederer, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wrocławianka

Według Waldemara Szmatuły, autora rzeźby "Wrocławianka", uosabia ona żeński pierwiastek miasta. Jest symbolem młodości, prężności i dynamiki, z zalotną skromnością i kokieterią.

Płonący pomnik

Żelbetowe ekspresyjne sylwetki stoją od początku lat 70. przed wrocławskim Muzeum Architektury. Rzeźba Władysława Hasiora to pomnik "Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza". W rynienki, które są elementem figur, wlewa się paliwo – dzieło dopiero w połączeniu z żywym ogniem nabiera pełnego wymiaru. Niestety, w takiej postaci pomnik prezentowany jest niezwykle rzadko.

Pomnik kardynała Bolesława Kominka

Pomnik odsłonięto 3 grudnia 2005 r. – z okazji 40. rocznicy wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Sztuka blisko mieszkańców

Pomniki i rzeźby powstają też z inicjatywy różnych firm, również deweloperzy stawiają je blisko swoich inwestycji. W ostatnim czasie na Borku pojawiła się pierwsza we Wrocławiu rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory, artysty światowej sławy, którego prace zdają się przeczyć prawu grawitacji. Kobieta "Napinająca linę" zawisła między budynkami na osiedlu Aleja Dębowa 17-19.

 

To niejedyna rzeźba, która pojawiła się przy okazji powstawania nowych nieruchomości. Swoją rzeźbę jakiś czas temu postawił na Promenadach Wrocławskich deweloper Vantage Development.

Zdjecie Joanna Leja

Joanna Leja