TOP 10: Atrakcje we Wrocławiu

Zobacz, co warto zobaczyć we Wrocławiu. 10 najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych

1. Ostrów Tumski

To najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim (w roku 2015 dokument wpisano na Listę Pamięć Świata UNESCO). Tylko tutaj nocą można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

2. Rynek

To serce Wrocławia, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza, dawnej siedzibie władz miasta, mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą stoi wierna kopia średniowiecznego pręgierza, przed zachodnią – pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek z czterech stron otaczają piękne mieszczańskie kamienice. Z Rynku już niedaleko do kolejnej atrakcji – Nadodrza. Dawna dzielnica rzemieślników od kilku lat pięknieje i kusi turystów niepowtarzalną atmosferą.

3. Dzielnica Czterech Wyznań

To część Starego Miasta, obejmująca ulice: Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Tu w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. W Dzielnicy wytyczono dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną, a dodatkowym atutem miejsca jest bogata baza hotelowa oraz liczne klubokawiarnie, galerie i kluby muzyczne.

4. Pałac Królewski wraz z ogrodem barokowym

To siedziba nowoczesnego Muzeum Historycznego. Można w nim poznać historię miasta, oglądając ekspozycję "1000 lat Wrocławia", a także zwiedzić apartamenty królewskie.

5. Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Gmach główny najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni – znajduje się w barokowym kompleksie, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. Mieści się tu m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, które kryje perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldinę oraz salę muzyczną Oratorium Marianum, gdzie koncertują wybitni artyści. W obserwatorium astronomicznym w Wieży Matematycznej zobaczyć można dawne wyposażenie, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku i datowany na 1665 r. cyrkiel.

6. Panorama Racławicka

Panorama Racławicka autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r., upamiętniającym 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Dzieło o wymiarach 15 x 114 m zostało umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie, dzięki zespoleniu zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń.

7. Hydropolis

Hydropolis – wrocławskie centrum edukacji ekologicznej – jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów Europie. Jest to jedyne miejsce w Polsce, które pokazuje niemal wszystkie oblicza wody. Na zwiedzających czeka blisko 70 interaktywnych urządzeń i multimedialnych instalacji.

8. Hala Stulecia

To jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 r. z okazji międzynarodowej wystawy w 100-lecie bitwy pod Lipskiem. Ta wczesnomodernistyczna, kopułowa konstrukcja żelbetowa ma sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły rzymskiego Panteonu, a jej waga stanowi jedynie 42% jego masy. W 2006 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historie jej powstania przybliża Centrum Poznawcze – stała multimedialna wystawa.

Do kompleksu Hali należy także Pawilon Czterech Kopuł. Zaprojektowany przez Hansa Poelziga, wybudowany został w latach 1912-1913. Dawniej mieścił wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych, obecnie po wielu dekadach przywrócony został do pełnienia funkcji wystawienniczych. W zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, należąca do Muzeum Narodowego. Przy samej Hali Stulecia otoczonej pergolą tryska, jedna z największych w Europie, fontanna multimedialna.

9. Park Szczytnicki

To największy park w mieście. Założony został w 1785 r. jako prywatny ogród, połączony później z parkiem miejskim. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 r. Ogród Japoński. Oryginalna kompozycja ogrodu sprawia, że o każdej porze roku ukazuje on inne oblicze, w którym niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

Wyjątkowym miejscem parku jest kilkusetletni modrzewiowy kościół pw. Św. Jana Nepomucena. Został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku w Starym Koźlu. Ponad dwieście lat później konstrukcję zdemontowano i przewieziono do Kędzierzyna. Kolejna przeprowadzka była związana z Wystawą Stulecia, organizowaną we Wrocławiu w 1913 roku. Kameralna świątynia była elementem części imprezy dotyczącej sztuki cmentarnej. Jeszcze po wojnie odbywały się tu nabożeństwa. W latach 50. służył za skrytkę bandzie złodziej, przechowywali tu np. obrazy skradzione z Muzeum Narodowego.

Na początku XXI wieku obiekt przeszedł gruntowny remont. Teraz jako Otwarta Przestrzeń Kultury pełni funkcję kameralnego centrum wydarzeń kulturalnych, społecznych i innych.

10. Wrocławski Ogród Zoologiczny

Wrocławskie zoo jest najstarszym i największym pod względem liczby wystawianych zwierząt ogrodem zoologicznym w Polsce. Na terenie ogrodu znajdują się zarówno zabytkowe zabudowania, m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp, jak i nowoczesne pawilony, np. Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu.

A wszystkiemu przyglądają się wrocławskie krasnale!