TOP 10: Atrakcje we Wrocławiu

Data aktualizacji: 2023-05-26

Atrakcje we Wrocławiu. Sprawdź, co warto zobaczyć. 10 najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych Wrocławia.

Ogród Japoński Wrocław

Ogród Japoński we Wrocławiu został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością. To jedna z tych atrakcji we Wrocławiu, która przyciąga ludzi swoim urokiem zwłaszcza wtedy, kiedy flora jest w pełnym rozkwicie, czyli pomiędzy końcem maja a środkiem czerwca.

Most Pokutnic we Wrocławiu

Z mostku Pokutnic widać fragment Rynku we Wrocławiu, wieżę Ratusza i kościoła św. Elżbiety, a w oddali Ostrów Tumski, kominy ciepłowni i most Rędziński. Z mostkiem Pokutnic wiążą się ciekawe legendy, a widok z niego jest wyjątkowy – to kładka łącząca wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Znajduje się na wysokości 45 m. To jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu, a przy okazji jedna z najbardziej pożądanych atrakcji godnych zobaczenia.

Muzeum Narodowe Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to bogaty zbiór sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Do obejrzenia są tu m.in. dzieła Matejki czy Lucasa Cranacha starszego. Różnorodność dzieł gromadzonych we wrocławskim Muzeum Narodowym jest imponująca. W gmachu przy pl. Powstańców Warszawy obejrzeć można obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego i stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych przejawów ludzkiego geniuszu. Koniecznie sprawdź tę atrakcję we Wrocławiu!

Ogród Botaniczny Wrocław

Wrocławski Ogród Botaniczny powstał w 1811 roku i jest jedną z dwóch najstarszych tego typu instytucji w Polsce. Pierwotnie miał 5 hektarów powierzchni, a pierwszych 427 roślin kupiono u rolnika z Oleśnicy. Ogród dynamicznie się rozwijał. W 1816 r. uprawiano w nim już dwa tysiące roślin, powstały szklarnia i palmiarnia.

Jeszcze w XIX wieku wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. szkółkę roślin rolniczych, basen dla tropikalnych roślin pływających. W czasie II wojny kolekcja roślin została poważnie zniszczona. Ogród zaczął ponownie działać w maju 1945 roku. Dzisiaj na prawie 7,5 hektarach jest ok. 11,5 tys. roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne, a nawet tropikalne i subtropikalne. Warto odwiedzić tę atrakcję we Wrocławiu zwłaszcza w okresie od maja do końca wakacji, ponieważ rośliny są wtedy w pełnym rozkwicie.

Ostrów Tumski Wrocław

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela ze zjawiskowym srebrnym ołtarzem ufundowanym przez arcybiskupa Andreasa Jerian oraz niezwykła kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. To jedna z najbardziej urokliwych sakralnych atrakcji we Wrocławiu.

Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Tylko tutaj wieczorem można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Rynek we Wrocławiu

To serce Wrocławia, tętniące życiem o każdej porze dnia i nocy. W centrum blisko czterohektarowego placu znajdują się Sukiennice i gmach ratusza z 66-metrową wieżą, unikatowy w skali Europy zabytek architektury gotyckiej i renesansowej. W budynku ratusza wrocławskiego mieści się obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wschodnią fasadą stoi wierna kopia średniowiecznego pręgierza, przed zachodnią – pomnik poety Aleksandra Fredry. Rynek z czterech stron otaczają piękne mieszczańskie kamienice. To zdecydowanie top 10 atrakcji we Wrocławiu. Musisz tutaj przyjść!

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka autorstwa zespołu malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. Powstała we Lwowie z okazji 100. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Dzieło o wymiarach 15 x 114 m jest umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie. Dzięki wykorzystaniu zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), uzyskano się złudzenie wielowymiarowości obrazu. Ta wrocławska atrakcja robi ogromne wrażenie. Koniecznie ją odwiedź!

 

Kolejkowo

W Kolejkowie są setki aut, pociągów i innych pojazdów oraz ponad 4,5 tysiąca figurek ludzi i zwierząt. To tętniące życiem minimiasteczko, nad którym wschodzi i zachodzi słońce.

Kolejkowo ma ponad 700 mkw. Zbudowano na nich kilkadziesiąt miniatur najbardziej rozpoznawalnych miejsc z Wrocławia i Dolnego Śląska w skali 1:25. Są wieżowce wrocławskiego Manhattanu, dom handlowy Solpol i hotel Monopol, mosty i fragment Odry ze stateczkami i rowerami wodnymi oraz knajpiane zagłębie pod nasypem przy ul. Bogusławskiego z gośćmi siedzącymi przy stoliku.

W innej części Kolejkowa zobaczymy Karpacz i Śnieżkę, z charakterystycznymi spodkami obserwatorium astronomicznego. Kto był w Rudawach Janowickich, ten rozpozna schronisko "Szwajcarka". Poza tym znajdzie się tu sporo wiaduktów, tuneli, mostów i innych oryginalnych elementów dolnośląskiej architektury.

Nazwa Kolejkowo zobowiązuje – po 800 metrach torów kursują pociągi, a sieć zwrotnic, dworców, przejazdów i mijanek jest imponująca. Poza tym możemy obejrzeć 280 nowoczesnych i zabytkowych samochodów, radiowozy, taksówki, tramwaje. Są motocykliści, a nawet rowerowy tandem, którym pędzą ksiądz i zakonnica.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Ta atrakcja we Wrocławiu zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 r. z okazji międzynarodowej wystawy w 100-lecie bitwy pod Lipskiem. Ta wczesno modernistyczna, kopułowa konstrukcja żelbetowa ma sklepienie o średnicy 1,5 razy większej od kopuły rzymskiego Panteonu, a jej waga stanowi jedynie 42 procent jego masy. W 2006 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Do kompleksu Hali Stulecia należy także Pawilon Czterech Kopuł. Zaprojektowany przez Hansa Poelziga, wybudowany został w latach 1912-1913. Dawniej mieścił wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych, obecnie w zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, należąca do Muzeum Narodowego. Przy samej Hali Stulecia otoczonej pergolą tryska, jedna z największych w Europie, fontanna multimedialna.

 

Do Hali przylega Park Szczytnicki największy - stuhektarowy, park w mieście. Założony został w 1785 r. jako prywatny ogród, połączony później z parkiem miejskim. Jego główną atrakcją jest powstały w 1913 r. Ogród Japoński. Oryginalna kompozycja ogrodu sprawia, że o każdej porze roku ukazuje on inne oblicze, w którym niezmienne pozostają jedynie elementy architektury japońskiej. Park Szczytnicki ze swym arboretum, pięknymi gajami rododendronowymi, rosarium i Ogrodem Japońskim wpisany jest na listę zabytków.

Wyjątkowym miejscem parku jest kilkusetletni modrzewiowy kościół pw. Św. Jana Nepomucena. Został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku w Starym Koźlu. Ponad dwieście lat później konstrukcję zdemontowano i przewieziono do Kędzierzyna. Kolejna przeprowadzka była związana z Wystawą Stulecia, organizowaną we Wrocławiu w 1913 roku. Kameralna świątynia była elementem części imprezy dotyczącej sztuki cmentarnej. Jeszcze po wojnie odbywały się tu nabożeństwa. W latach 50. służył za złodziejską dziuplę, przechowywali tu np. obrazy skradzione z Muzeum Narodowego.

Na początku XXI wieku obiekt przeszedł gruntowny remont. Teraz jako Otwarta Przestrzeń Kultury pełni funkcję kameralnego centrum wydarzeń kulturalnych, społecznych i innych.

Wrocławskie krasnale – atrakcje we Wrocławiu dla dzieci

A wszystkiemu przyglądają się wrocławskie krasnale! Poznaj społeczność wrocławskich krasnoludków – przyjaznych, pogodnych obywateli miasta spotkań. Na pewno znajdziesz takiego, z którym będziesz mógł się zaprzyjaźnić.