Przygoda wśród zieleni

Data aktualizacji: 2023-05-31

We Wrocławiu zieleni na pewno nie brakuje. Czekają tu na Ciebie 44 parki, liczne skwery, ogrody, lasy i tereny zielone na nadodrzańskich wałach. Jeśli lubisz zaszyć się wśród zieleni, poleżeć na trawie czy pospacerować wśród drzew, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Możesz tu zwiedzić przepięknie zaprojektowany Ogród Japoński czy drugi, po krakowskim, najstarszy ogród botaniczny w Polsce, możesz także pospacerować pod zabytkową, porośniętą pnączami pergolą lub zagubić się w zielonym labiryncie w parku Brochowskim. Jeśli lubisz połączenie przyrody z dreszczykiem emocji, wybierz się na Wrocławski Tor Wyścigów Konnych na Partynicach.

Park Szczytnicki, Ogród Japoński i pergola

Park Szczytnicki to największy park we Wrocławiu i idealne miejsce na spacer, piknik czy przejażdżkę rowerową. Jest to park w stylu angielskim, który powstał pod koniec XVIII w. Z czasem zaczął się rozrastać i dzisiaj jego powierzchnia wynosi ponad 100 ha. Znajdziesz tu urokliwe polany, idealne na piknik, a jeśli w zwiedzaniu Wrocławia towarzyszą ci dzieci, z pewnością docenisz place zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami. Ten największy we Wrocławiu park to siedlisko kilkudziesięciu gatunków zwierząt. Możesz tu spotkać wiewiórki i jeże, a nawet lisy, sarny i kuny. Jedną z wizytówek parku Szczytnickiego jest drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena. Kościół, który dzisiaj stoi w południowej części parku, zbudowano w pierwszej połowie XVII w. w Starym Koźlu. Potem został przeniesiony do Kędzierzyna, a w 1913 r. trafił do Wrocławia.

Ogród Japoński został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. To pełen symboli przykład harmonijnego połączenia sił przyrody i działania człowieka. Przyciąga architekturą, aranżacją i rzadką roślinnością. W jego budowie brali udział specjaliści z Japonii – architekci krajobrazu i ogrodnicy. Spacerując po tym oryginalnym ogrodzie, poczujesz się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni!

Pergola powstała w 1913 r. według projektu Hansa Poelziga jako element Wystawy Stulecia. Konstrukcja ma kształt połowy elipsy i składa się z 750 kolumn pokrytych winoroślami.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Sienkiewicza 23

ogrodbotaniczny.wroclaw.pl

Jest drugim, po krakowskim, najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Znajduje się tu kilka kolekcji narodowych, m.in. unikatowa i największa w kraju kolekcja bluszczy oraz bogaty zbiór roślin wodnych – nenufarów i grążeli. Znajdziesz tu także alpinarium z kolekcją roślin górskich i wyżynnych oraz arboretum z liczącą ponad trzy tysiące gatunków kolekcją drzew i krzewów. Na terenie ogrodu odbywa się wiele cyklicznych imprez rodzinnych, np. Majówka w Ogrodzie, Dolnośląski Festiwal Dyni, Dzień Pszczoły i Wrocławskie Święto Mąki.

Wyspy

Bielarska, Daliowa, Młyńska, Słodowa, Tamka i Piasek to grupa wysp położonych w historycznym centrum miasta. Oprócz Tamki wszystkie wyspy połączone są dawnymi i współczesnymi mostami i kładkami (kładka Piaskowa, kładka Słodowa, Żabia Kładka). Latem na wyspie Słodowej możesz wziąć udział w imprezie kulturalnej czy koncercie, a także wyciągnąć się na wygodnym leżaku pod drzewami i obejrzeć film w kinie plenerowym. Wyspa Bielarska – z licznymi placami zabaw – to prawdziwy raj dla dzieci, ale i dorośli znajdą tu coś dla siebie: właśnie tutaj cumuje Barka Tumska, na której działa całoroczna restauracja. Wyspy są również tłem dla sztuki – na Piasku możesz podziwiać kultową rzeźbę Jerzego Beresia, a na Wyspie Daliowej słynną "Nawę" Oskara Zięty.

Park Staromiejski

Położony w centrum miasta, swoim układem przypomina przedwojenny miejski ogród – z wysokim, ażurowym, pięknie kutym ogrodzeniem, starannie utrzymanymi trawnikami i urokliwymi alejkami w odtworzonym XIX-wiecznym układzie. Obok wejścia do parku znajduje się fontanna z piaskowca z figurą "Chłopca z łabędziem", będąca kopią dzieła znanego rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalidego. W północno-wschodnim narożniku parku mieści się nowoczesny plac zabaw dla dzieci, z huśtawkami, bujakami, urządzeniami do wspinaczki, które porozstawiane są na bezpiecznej, elastycznej nawierzchni. Obok znajduje się klasyczna karuzela typu francuskiego, stylizowana na XIX-wieczną. Po parku Staromiejskim nie można jeździć rowerami, nie wolno tu także wprowadzać psów.

Ogród Ossolineum

Przed II wojną światową w miejscu dzisiejszego ogrodu znajdowało się boisko dla uczniów Gimnazjum Świętego Macieja, które mieściło się w obecnym budynku Ossolineum. Ogród, który powstał w 2007 r., utrzymany jest w stylu barokowym: drzewa i krzewy są precyzyjnie uformowane, alejki mają regularny układ, całości dopełnia fontanna i rzeźba przedstawiająca barokowego śląskiego poetę Angelusa Silesiusa. W ogrodzie znajduje się także jeden z nielicznych wrocławskich pomników poświęconych ofiarom I wojny światowej – figura Chrystusa autorstwa Theodora von Gosena, upamiętniająca uczniów i nauczycieli Gimnazjum Świętego Macieja. Ta zielona oaza znajduje się w samym centrum miasta. Do ogrodu wejdziesz od strony ulic Szewskiej i Grodzkiej oraz pl. Nankiera.

Park Juliusza Słowackiego

Położony w centrum miasta, w pobliżu wielu wrocławskich atrakcji, park Słowackiego jest świetnym miejscem na chwilę odpoczynku w trakcie zwiedzania miasta. W pobliżu znajdują się atrakcyjne turystycznie obiekty, jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Architektury, Panorama Racławicka czy most Grunwaldzki. Tylko kilka kroków dzieli park od promenady Staromiejskiej i najpiękniejszych wrocławskich bulwarów. Znajdują się tu dwa pomniki: Juliusza Słowackiego oraz pomnik ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków. Na skraju parku, tuż przy Muzeum Narodowym, znajdziesz rzeźbę "Oczekiwanie", przy której możesz sobie zrobić oryginalne zdjęcie pamiątkowe z Wrocławia.

Bastion Ceglarski

Powstał w 1585 r. jako element fortyfikacji miejskich. Znajdowały się w nim trzykondygnacyjne kazamaty, które służyły za magazyny, a w trakcie wojen urządzano w nich szpital wojskowy. Bastion został rozebrany w 1807 r., kiedy to likwidowano miejskie fortyfikacje. Na na jego miejscu usypano wzgórze widokowe, które po II wojnie światowej zostało nazwane Wzgórzem Polskim. Pozostałości kazamatów zabezpieczono, jednak nie są one dostępne dla turystów. Dzisiaj Bastion Ceglarski to popularne miejsce spacerów.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego

Jedna z najładniejszych tras spacerowych we Wrocławiu. Świetne miejsce na spotkanie w plenerze i relaks nad wodą. Część nabrzeża stanowi swego rodzaju amfiteatr, otwarty ku Odrze, z prawdopodobnie najpiękniejszym we Wrocławiu widokiem na Ostrów Tumski. Przy bulwarze Dunikowskiego jest kilka przystani dla statków i łodzi turystycznych. Najbliżej mostu Piaskowego znajduje się przystań Hala Targowa. Z przystani Wratislavia możesz wypłynąć w rejs największym statkiem wrocławskiej białej floty. Na wycieczkę po Odrze możesz się także wybrać z przystani Amfiteatralnej przy schodach na nabrzeżu, gdzie przystanki mają statki wycieczkowe, kilkunastoosobowe galary, łodzie motorowe i katamarany. Możesz tam także przycumować kajak, łódź wiosłową, rower wodny lub motorówkę. W pobliskiej Zatoce Gondoli od wiosny do jesieni działa wypożyczalnia kajaków i łodzi, możesz stąd także wyruszyć w rejs po Odrze niewielkim statkiem.

Promenada Staromiejska

Promenada Staromiejska ciągnie się od mostu Sikorskiego do mostu Piaskowego i otacza historyczne centrum miasta od zachodu. Znaczna część promenady biegnie wzdłuż dawnej fosy miejskiej. Jest to pas zieleni o charakterze parkowym, który powstał w miejscu dawnych fortyfikacji miejskich. Projekt autorstwa Johanna Friedricha Knorra, który realizowano od 1812 r., zakładał utworzenie zielonego szlaku spacerowego w centrum miasta. Powstała główna aleja łącząca dawne bastiony: Zamkowy, Ceglarski i Sakwowy, które przekształcono we wzgórza widokowe. Promenadę obsadzono drzewami, rzędami starannie przyciętych ligustrów, powstały też trawniki i rabaty kwiatowe.

Ogród przy Papieskim Wydziale Teologicznym

Katedralna 9

Ukryty za olbrzymim gmachem Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim, jest największym, poza Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, dostępnym ogrodem na Ostrowie Tumskim. Możesz stąd podziwiać rzekę, Wzgórze Polskie, bulwary Dunikowskiego i Włostowica, gmach Muzeum Narodowego. W ogrodzie organizowanych jest wiele imprez plenerowych, pikników rodzinnych, koncertów i zabaw.

Park Stanisława Tołpy

Ten niewielki park położony jest na Ołbinie, który jest kolebką wrocławskiego osadnictwa. Powstał w latach 1902–1907 wokół fragmentu dawnego starorzecza Odry, który został przekształcony w staw parkowy. Warto tu zajść, podążając szlakiem licznych na Ołbinie i sąsiednim Nadodrzu murali czy odwiedzając pobliski ogród botaniczny. W pobliżu parku, po drugiej stronie ul. Wyszyńskiego, wznosi się strzelisty kościół św. Michała Archanioła, zbudowany w miejscu dawnego opactwa benedyktyńskiego ufundowanego przez Piotra Włostowica.

Park Południowy

Położony pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Sudecką, jest jednym z najpopularniejszych wrocławskich parków. Powstał w XIX w. i zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Park jest nie tylko malowniczy, ale i dobrze przystosowany do różnych form spędzania czasu wolnego – znajdziesz tu urocze polany, place zabaw ze specjalnym torem przeszkód dla dzieci, miejsce dostosowane do gry w bule i kort do gry w badmintona. Park Południowy to miejsce atrakcyjne także dla pasjonatów roślin – wokół stawu rosną m.in. platany, tulipanowce amerykańskie i cypryśniki. Parkową panoramę najlepiej podziwiać z tarasu nad stawem lub z altany na wzgórzu.

Park Wschodni

Jest jednym z młodszych wrocławskich parków. Powstał w latach 1927–1929 jako realizacja modnej w międzywojniu idei propagowania zdrowego, aktywnego sposobu spędzania czasu na świeżym powietrzu, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Jego twórcom przyświecała modernistyczna idea stworzenia miejsca umożliwiającego mieszkańcom miasta rekreację, uprawianie sportów, a dzięki temu poprawę kondycji i komfortu życia. Park został założony na planie wrzeciona i do dziś jest wydłużony na osi wschód–zachód. Jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jesteś wielbicielem oryginalnych brzmień, koniecznie wybierz się do północnej części parku, gdzie znajduje się instalacja artystyczna autorstwa estońskiej projektantki Birgit Õigus. Są to drewniane "Megafony", które wzmacniają otaczające to miejsce dźwięki natury. Warto także odwiedzić jaz spiętrzający na Dolnej Oławie oraz kaskadę na wschodnim krańcu parku, nazywaną małą Niagarą.

Park Brochowski z grabowym labiryntem

Ten najstarszy we Wrocławiu park został założony już w średniowieczu. Jego powierzchnia wynosi ok. 8 ha, rośnie tam ok. 200 gatunków drzew i krzewów, w tym 18 egzemplarzy uznanych za pomniki przyrody. Malownicze alejki, mostki, kładki, staw, rzeczka Brochówka i przestronne polany to ogromne atuty parku i gwarancja, że wizyta w nim będzie dla Ciebie ciekawą przygodą. Wyjątkową atrakcją parku Brochowskiego jest grabowy labirynt, który powstał w latach 90. XX w. Obecnie zielone ściany labiryntu osiągają wysokość ok. 2 m i przejście go jest trudniejsze, niż mogłoby Ci się wydawać na pierwszy rzut oka.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynic

Zwycięska 2

torpartynice.pl

Partynicki kompleks to miejsce nie tylko dla pasjonatów wyścigów konnych, ale i jedno z najlepszych we Wrocławiu miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. Obiekt jest ogólnodostępny, czynny przez cały tydzień, w godz. 7.00–21.00. Zdecydowaną większość kompleksu stanowią zielone tereny rekreacyjne, idealne do letniego piknikowania. Wokół toru wyścigowego wytyczono ścieżkę pieszo-biegową o długości 3,5 km z przeznaczeniem na spacery, jogging, nordic walking. Na terenie obiektu znajduje się park linowy, w którym możesz wybierać spośród pięciu, dostosowanych do różnych kategorii wiekowych. Na padokach codziennie odpoczywają konie, które można z bliska obserwować, co stanowi niezwykłą atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl