Wrocław dla rodzica od A do Z

Data aktualizacji: 2018-01-18

Wrocław dla rodzica od A do Z. Sprawdź nasz informator, w którym zebrane dane pozwolą szybko i sprawnie wyszukać potrzebne informacje.

Drodzy rodzice!

Dzisiejsze tempo życia i dynamika zmian we Wrocławiu stawiają nas często w sytuacji braku dostępu do aktualnych, ważnych dla nas informacji. Dotyczy to zarówno stałych mieszkańców miasta, jednak w większym wymiarze nowych, przeprowadzających się z innych miast Polski czy zagranicy. Aktualna informacja o wydarzeniach w mieście jest szczególnie istotna dla rodziców dzieci w różnym wieku. Stąd pomysł na informator, w którym zebrane dane pozwolą szybko i sprawnie wyszukać potrzebne informacje.

INFORMATOR

Ważne linki

 • www.wroclaw.pl – oficjalny internetowy portal Wrocławia, znajdziesz tu Wrocławski niezbędnik i Wirtualnego Doradcę Mieszkańca
 • www.visitwroclaw.eu – oficjalny serwis turystyczny Wrocławia, całe miasto w pigułce

Warto zapisać się do newslettera:

Koniecznie polub też nasze kanały social media.

Ważne daty

 • 24 czerwca – Dzień patrona Wrocławia św. Jana – święto Wrocławia
 • 21 listopada – Dzień Życzliwości – urodziny Życzliwka, najmilszego krasnala w mieście
 • 9 listopada – Dzień Wzajemnego Szacunku*

*w dzień walki z faszyzmem we Wrocławiu odbywają się wydarzenia podkreślające ideę wzajemnego szacunku kultywowaną w Dzielnicy Czterech Wyznań

DZIEŃ POWSZEDNI

Urzędy

Urząd Miejski Wrocławia wszystkie informacje publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.um.wroc.pl. Na stronie możesz sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane dla twojej sprawy lub zarezerwować kolejkę. W UMW wyrobisz np. dowody osobiste dla rodziny, dokonasz meldunku, zarejestrujesz pojazd, a także opłacisz podatki.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki Najczęściej odwiedzany jest w celu wydania paszportu.

Urzędy skarbowe we Wrocławiu noszą nazwy dawnych dzielnic. Urząd właściwy dla swojego miejsca zamieszkania znajdziecie tu.

NFZ pomoże, gdy np. wyjeżdżasz z dzieckiem zagranicę i potrzebujesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia (EKUZ). Jeśli potrzebujesz innej pomocy sprawdź tu lub wybierz się na ul. Dawida 2 (osobiście). W tym rejonie są co najmniej trzy sklepy ortopedyczne oraz apteki, które pozwolą Ci dokonać potrzebnego zakupu sprzętu i lekarstw.

Jak segregujemy śmieci we Wrocławiu, harmonogram wywozów śmieci, cennik, a przede wszystkim deklaracja/wniosek – to wszystko na stronie Ekosystemu.

Szukasz stażu dla dziecka, interesuje cię wolontariat w innym kraju albo chcesz zgłębić wiedzę o Unii Europejskiej wybierz się do Przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego na ul. Widok 10. Więcej czytaj tutaj.

Komunikacja miejska

Tu znajdziesz rozkłady jazdy tramwajów, autobusów oraz informacje o awariach, remontach i inwestycjach komunikacyjnych.

Warto wyrobić sobie Urbancard. Karta ta służy nie tylko jako przejazdówka, ale jeśli rozliczasz się z podatków we Wrocławiu, jest także kartą rabatową do instytucji kultury, centrów naukowych (Hydropolis, Humanitarium), miejsc rozrywki (kina, ZOO, parków trampolin, na rejsy po Odrze i wycieczki zabytkowym tramwajem). W tym celu należy wyrobić status Premium www.wroclaw.pl/urbancard-premium/.

W oczekiwaniu na kartę, bilety można kupić w automacie w tramwaju lub autobusie. Jazda na gapę to koszt 150 zł (równowartość 10 wejściówek do kina)!

Wrocławski Rower Miejski

We Wrocławiu jest 76 stacji roweru miejskiego, z których można wypożyczyć 760 dwukołowców. Szczegóły na www.wroclawskirower.pl. WRM to minimum kosztów, maksimum korzyści z jazdy po Wrocławiu – rejestracja w 5 sekund, mapa stacji rowerowych, opłata inicjalna wynosi 10 zł.


Dworzec Główny PKP, PKS, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika

 • Dworzec PKS znajduje się na tyłach Dworca Głównego w nowej galerii handlowej Wroclavia, przy ul. Suchej. Autobusy i busy kursujące z Wrocławia mają trzy bazy (znajdują się w promieniu dwustu metrów od siebie):
  • w podziemiach galerii Wroclavia
  • w dotychczasowym dworcu przy ul. Suchej - oba obsługują najważniejsze kierunku w komunikacji krajowej i międzynarodowej. Z nich odjeżdżają autobusy m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Austrii, Włochy, Francja, Skandynawii i Hiszpanii oraz na Ukrainę.
  • z przystanków przy ul. Dawida wyruszają busy do podwrocławskich miejscowości.
 • Dworzec PKP znajduje się przy ul. marsz. J. Piłsudskiego 105
 • Lotnisko mieści się na ul. Granicznej 190

Zakupy

We Wrocławiu oprócz lokalnych sklepów w twojej okolicy, znajdziesz także duże centra handlowe.

Po zakupy na obóz harcerski czy dla młodego artysty możesz wybrać się m.in. do:

 • Składnicy harcerskiej w DH Feniks, I piętro, Rynek
 • Sklepu dla plastyków Tel-Pen, ul. Kazimierza Wlk. 29a
 • PaperConcept, ul. Krupnicza 6/8
 • Tinta Colores ul. ks. Piotra Skargi 23
 • Sklepu przy ASP, pl. Polski 3/4
 • Arts, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 73/1a

Po ekologiczne produkty idź na Wrocławski Bazar Smakosza przy ul. Paczkowskiej 2 i do Hali Targowej, ul. Piaskowa 17. A gdzie po wegańskie jedzenie? Sprawdź tu.

Prezenty z Wrocławia możesz kupić w Centrach Informacji Turystycznej, sklepikach na wrocławskim Rynku i okolicznych galeriach. Więcej pomysłów na znajdziecie tutaj.

CZAS DZIECKA I RODZINY

Biblioteka publiczna

Koniecznie zapisz się wraz z dzieckiem do biblioteki. Jeśli wyrobisz kartę w dowolnej bibliotece (a jest ich 39) to obowiązuje ona w każdej filii we Wrocławiu w tym w Mediatece, gdzie wypożyczysz też multimedia. Koszt to 20 zł i potrzebny jest jedynie dokument z nr PESEL.

Warsztaty

Jeśli twoje dziecko interesuje się naukami ścisłymi, koniecznie zabierz je do Technoludka, Hydropolis i Humanitarium.

Jeśli interesują je nauki humanistyczne – literatura i sztuka – zabierz je do Ossolineum, jednego z wrocławskich muzeów, galerii,teatrów czy kin. Te instytucje organizują wiele warsztatów i spotkań dla dzieci, warto sprawdzać na stronie.

Zajęcia dla dzieci prowadzą także Młodzieżowe Domy Kultury. Tutaj sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy w twojej okolicy .

Wiele dzieje się także w centrach takich jak:

Zagadki, quizy i konkursy matematyczne

Sklep z grami edukacyjnymi, pomocami matematycznymi, obecny podczas konkursów, to www.matmaigry.pl, ul. Racławicka 11/1B.

Języki obce

Księgarnie językowe mieszczą się na ul. Kuźniczej 57/58 "Columbus", na ul. Odrzańskiej 8 "Polanglo", na ul. Piłsudskiego 108, a na ul. Szajnochy 6 znajduje się Księgarnia Hiszpańska. Tu znajdziesz ulotki o szkołach językowych.

Baseny, lodowiska, hale sportowe

Zimą na sankach i nartach biegówkach można pojeździć na wzgórzach przy ul. Racławickiej (Górka Skarbowców) i ul. Pretficzej (Górka Pafawag – Wzgórze Gajowickie).

WYPOCZYNEK/ROZRYWKA/ATRAKCJE

Zwiedzanie

Nawet mieszkańcy Wrocławia nie są w stanie nadążyć za zmianami w swoim mieście, dlatego warto co jakiś czas wybrać się na wycieczkę i zobaczyć co w trawie piszczy. Szczegółowych informacji możecie zasięgnąć w jednym wielu z Centrów Informacji Turystycznej czy Kulturalnej.

Towarzystwo Miłośników Wrocławia zajmuje się wynajmowaniem zabytkowych tramwai, organizacją konkursów oraz wydarzeń.

Korona Wrocławia – konkurs i karta Towarzystwa Miłośników Wrocławia

Konkurs polega na zdobyciu 5 najwyższych punktów miasta:

 • wieży budynku Sky Tower (wys. 212 m, ul. Powstańców Śląskich);
 • wieży archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela (wys. 97 m, pl. Katedralny)
 • wieży kościoła pw. św. Elżbiety (wys. 91 m, ul. św. Elżbiety);
 • wieży kościoła pw. Marii Magdaleny (wys. 45 m, ul. Szewska);
 • Wieży Matematycznej na Uniwersytecie Wrocławskim (wys. 42 m, pl. Uniwersytecki).

Koszt karty zdobywcy i odznaki 5 wież – 10 zł.

e-mail:[email protected]

Najważniejsze atrakcje Wrocławia

 • Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego – najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni z barokową Aulą Leopoldina oraz Oratorium Marianum.
 • Dzielnica Czterech Wyznań – miejsce, w którym w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga.
 • Narodowe Forum Muzyki – nowoczesny gmach koncertowy na ponad 2 tys. widzów.
 • Panorama Racławicka – monumentalne malowidło o wymiarach 15 x 114 m umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie, w której dzięki zastosowaniu specjalnej perspektywy i zabiegów technicznych, widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń.
 • Ogród Botaniczny – jeden z najstarszych w Europie, do którego przylega posiadające fascynującą kolekcję fauny i flory Muzeum Przyrodnicze – najstarsza i największa tego typu instytucja w kraju.
 • Hala Stulecia z centrum poznawczym – wybitne dzieło konstruktywizmu z pocz. XX w., które została niedawno odnowione i powiększone o centrum kongresowe i poznawcze.
 • Fontanna multimedialna – jednej z największych fontann w Europie.
 • Wrocławskie ZOO z Afrykarium – najstarsze i największe (pod względem liczby wystawianych zwierząt) zoo w Polsce z nowoczesnym pawilonem prezentującym faunę i florę Afryki.
 • Park Szczytnicki – największy park w mieście, którego główną atrakcją jest Ogród Japoński.
 • Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie.
 • Wrocławski aquapark – największy aquapark w Polsce.
 • Stadion Wrocław – najnowocześniejszy wielofunkcyjny obiekt na Dolnym Śląsku, który ma charakterystyczny, rozpoznawalny kształt lampionu.
 • Wrocławia z lotu ptaka, czyli z jednego z pięciu punktów widokowych!

Krasnale

Krasnale to duma wrocławian, którzy postawili im już ponad 300 statuetek. Krasnoludki tak mocno wtopiły się w krajobraz miasta, że nikt już nawet nie zastanawia się, skąd się wzięły i ile ich jest – więcej informacji na ich temat odnaleźć można na stronie www.krasnale.pl.

Odra

Warto wybrać się na wycieczkę statkiem wzdłuż wysp, kanałów i mostów.

Parki, bulwary, Promenada Staromiejska

Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku wielkomiejskiego, pracy lub po prostu pójść na spacer z dzieckiem, możesz wybierać wśród 40 parków Wrocławia (ich wykaz znajdziesz tu), nadodrzańskich bulwarów lub trasy Promenadą Staromiejską.

We Wrocławiu aż roi się od biegaczy, dla których przygotowano wiele ścieżek, możesz także zapisać dziecko do sekcji biegów na orientację.

Wydarzenia

Bieżące informacje o wydarzeniach w e Wrocławiu znajdziesz na go.wroclaw.pl.

Jarmarki

 • Jarmark bożonarodzeniowy (koniec listopada–grudzień), Rynek i okolice
 • Jarmark wielkanocny (marzec–kwiecień), pl. Marii Magdaleny
 • Jarmark świętojański (czerwiec), Rynek i okolice

 

CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że Mikołaj Kopernik w XVI wieku był kanonikiem na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu? Gościło u nas także wielu kompozytorów.

A tak o stolicy Dolnego Śląska pisał Juliusz Słowacki. Wrocław to miasto Noblistów.

Oprócz tradycyjnej komunikacji, we Wrocławiu funkcjonuje także… kolejka linowa Polinka.

We Wrocławiu na pl. Solnym kwiaty można kupić przez całą dobę

Zobaczcie najdłuższe mosty naszego miasta. Poznajcie wrocławskich artystów. Tu kilka ulubionych miejsc znanych osób.
Wiecie, że mamy we Wrocławiu zegary słoneczne? Wytropcie również wrocławskie murale.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl