Ferie 2022 we Wrocławiu. Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu na jeden dzień. Co zobaczyć

Data aktualizacji: 2022-05-10

Sprawdź, jakie atrakcje dla dzieci możesz zobaczyć przez jeden dzień we Wrocławiu.

Nawet jeśli podczas ferii na Wrocław zaplanowałeś tylko jeden dzień, to wypełnisz go atrakcjami. Na spacer po Wrocławiu wybierz się szlakiem wrocławskich krasnali albo odwiedź jedno z wielu interesujących miejsc.

Cały dzień we Wrocławiu można także tak zorganizować, by zaliczyć najważniejsze postaci ze świata krasnali oraz poznać najciekawsze wrocławskie atrakcje.

Krasnal Vincent, fot. www.wroclaw.pl

Spacer między krasnalami najlepiej zacząć od nabycia planu Wrocławia z miejscami, gdzie uroczych brodatych skrzatów jest najwięcej. Oczywiście, na start należy wybrać wejście do ich krainy – za plecami kamieniczki Jaś. Drzwi do podziemi otworzą się, kiedy tylko wypowiemy zaklęcie.

Kolejkowo, czyli Wrocław i okolice w miniaturze

Olbrzymia makieta z tysiącami postaci ludzi i zwierząt oraz setkami domów, pojazdów oraz pociągów (jak na prawdziwą kolejkę elektryczną przystało) - Kolejkowo robi duże wrażenie.

Na ponad 700 metrach kwadratowych są miniaturki wielu miejsc charakterystycznych dla Wrocławia i Dolnego Śląska. Nad Kolejkowem wschodzi i zachodzi słońce, zmieniają się pory roku. Teraz zgodnie z kalendarzem w części miasteczka panuje zima. I mali (i dorośli także) goście Kolejkowa chętnie by się pobawili pojazdami, co niestety nie jest możliwe.

Bilety do Kolejkowa w Sky Tower kosztują 29 zł (normalny) i 23 zł (ulgowy), jeśli wybierzemy się tam w grupie minimum 15 osób, to zapłacimy odpowiednio 27 zł i 20 zł.

Jeśli już będziecie w Sky Tower, to macie jeszcze jedną okazję na spojrzenie na Wrocław z niezwykłej perspektywy. Na 49. piętrze najwyższego w Polsce budynku mieszkalnego jest punkt widokowy. Wjazd na górę odbywa się co pół godziny. Za bilety zapłacimy 18 zł i 12 zł (ulgowy). Warto wcześniej zorientować czy na wybraną przez nas godzinę są jeszcze miejsca.

Hydropolis, czyli życie wyszło z wody

Ciekawi świata powinni zajrzeć do Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie. Znajdą tam odpowiedzi na setki pytać dotyczące znaczenia wody dla naszej cywilizacji. Multimedialne prezentacje, dziesiątki fascynujących eksponatów, modele urządzeń i zwierząt sprawiają, że wizyty w Hydropolis na długo zostanie w pamięci.

Bilety normalny kosztuje 32 zł, ulgowy 23 zł, a rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci) 85 zł.

Zoo Wrocław i Afrykarium

Kto jeszcze nie był, to musi odwiedzić Zoo we Wrocławiu. Jest największym w Polsce ogrodem zoologicznym pod względem różnorodności gatunków. Jego serce to wyjątkowe w skali europejskiej Afrykarium, w którym można zobaczyć zwierzęta i ryby żyjące w wodach okalających Czarny Ląd.

Bilety do Zoo Wrocław najlepiej kupić przez internet, uniknie się kolejki do kas. Bilety do ogrodu zoologicznego kosztują 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy), 195 zł (rodzinny, dwoje dorosłych plus max. troje dzieci).

Muzeum Iluzji, czyli zabawa i nauka w jednym

Takie miejsca jak wrocławskie Muzeum Iluzji zawsze warto odwiedzić. Na wyspie Piaskowej we Wrocławiu można potraktować jako minilaboratorium rozrywki z 70 urządzeniami – zabawkami, w których wykorzystuje się zabawę perspektywą, zdeformowane lustra i soczewki oraz grę światłem. Przy okazji zabawy poznajemy zasady fizyki, geometrii, chemii.

Bilet normalny kosztuje 50 zł, ulgowy – 40 zł, dzieci do lat 7 nie płacą za wejście. Za bilet rodzinny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci powyżej 7 lat) zapłacimy 145 zł.

Panorama Racławicka: legendarna bitwa w trójwymiarze

Grę perspektywą wykorzystali także twórcy Panoramy Racławickiej. Obraz przedstawia bitwę Polaków dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę, z Rosjanami w 1794 roku. Olbrzymie malowidło prezentowane jest w specjalnie dla niego wybudowanej rotundzie w parku Słowackiego.

Mimo współczesnej technologii i multimediów, które potrafią doskonale oszukać zmysły, ponad 120-letni obraz ciągle robi duże wrażenie na widzach.

Bilety do Panoramy Racławickiej kosztują: 50 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), rodzinny (35 zł).

Ostrów Tumski: spotkanie z latarnikiem

Nawet jeśli na młodszym pokoleniu nie robi wrażenia wiek i uroda Ostrowa Tumskiego, to niezapomniane zostanie spotkanie z latarnikiem. W tej najstarszej części Wrocławia mrok rozjaśniają latarnie gazowe. Codziennie trzeba je zapalać, a przed świtem gasić. Zajmuje się tym latarnik. Nie sposób przeoczyć jego sylwetki – zwykle pojawia się w pelerynie i kapeluszu oraz wyposażony w długą tyczkę, którą uruchamia latarnie.

Turyści i wrocławianie chętnie się z nim fotografują.

Parkowe place zabaw

Jak przystało na najcieplejszy region w Polsce, także zimą zdarzają się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku pogodne dni, które sprzyjają zabawie na powietrzu.

We Wrocławiu do dyspozycji najmłodszych są dziesiątki placów zabaw, od kameralnych, podwórkowych zestawów piaskownica plus huśtawka, po bogato wyposażone plenerowe kompleksy dla dzieci.

Konikowo na Partynicach, fot. www.wroclaw.pl

Warto zajrzeć na teren toru wyścigów konnych, gdzie powstało Konikowo, dla którego inspiracją był motyw konia.

Nieopodal – w parku Klecińskim, jest dobrze wyposażony plac zabaw dla dużych dzieci z małpim gajem i zjeżdżalniami, i dla maluchów z huśtawkami i piaskownicą. Duże place zabaw są także w parku Południowym, parku Szczytnickim (przy ul. Różyckiego), Ogrodzie Staromiejskim oraz na Brochowie w pobliżu słynnego labiryntu. Oryginalny teren zabaw dla dzieci powstał w parku Wschodnim.

Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki