Geocaching we Wrocławiu

Zabawa w poszukiwaczy skarbów to rozrywka nie tylko dla dzieci. Choć nie znajdziemy skrzyń z drogimi kamieniami czy złotem, to dzięki tej zabawie poznamy miejsca, ich historię i przeżyjemy dreszczyk emocji. Goeocaching, czyli szukanie skrzynek ze skarbami, na podstawie współrzędnych GPS jest popularny na całym świecie.

Zabawę w ukrywanie skrzynek zawdzięczamy amerykańskiemu prezydentowi Billowi Clintonowi, który pozwolił na korzystanie z systemu GPS zwykłym obywatelom, a nie tylko wojskowym. Pierwszą skrzynkę ukryto właśnie 3 maja 2000 r. Jej współrzędne to N 45 17.460 W122 24.800. Do Polski zabawa dotarła dwa lata później. Do tej pory na terenie naszego kraju ukryto kilka tysięcy skrzynek.

Geocaching jak zacząć?

Zanim wybierzemy się na poszukiwania, przygotowujemy drobne przedmioty – breloczki, figurki, broszki, smycze itp., które włożymy do odkrytej skrzynki. Żeby zostać odkrywcą skarbów, wystarczy smartfon i aplikacja z GPS-em, którą można pobrać online z internetu. Aplikacje opisane są m.in. na stronie http://www.opencaching.pl

Geocaching mapa

Geocaching to gra terenowa, w trakcie której szuka się ukrytych przez innych fanów geocachingu skrytek. Pomagają w tym podane współrzędne GPS, opis i ewentualne wskazówki dotyczące ukrycia skrzynki. Mapy z naniesionymi skrzynkami znaleźć można na stronach http://www.opencaching.pl (Polska) lub www.geocaching.com (świat).

Każda skrzynka to zabezpieczony, wodoszczelny pojemnik zawierający drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. W pojemniku może znajdować się wszystko, co tylko do niego się zmieści. Długopisy reklamowe, opaski odblaskowe, maskotki, breloczki, płyty CD z muzyką, reklamówki perfum, piłeczki, kuleczki, figurki, żołnierzyki… Znalazca może wziąć ze skrzynki co chce, pod warunkiem że również zostawi coś od siebie dla kolejnego odkrywcy. W skrzynce znajduje się również logobook – specjalny dziennik, w którym należy wpisać swoje imię i nazwisko lub pseudonim, datę otwarcia skrzynki oraz to, co zabraliśmy i co włożyliśmy. Warto też zrobić wpis w dzienniku internetowym. Z dziennika dowiemy się, kto i kiedy przed nami odnalazł skrzynkę.

Skrzynki geocaching

Czasem skrzynkę trudno znaleźć. Jest dobrze ukryta, w trudno dostępnym miejscu, albo tam, gdzie nikt jej się nie spodziewa. Skrzynki mają więc określony poziom trudności w skali od 1 do 5, przy czym 5 to najtrudniejszy rodzaj. Do jej poszukiwania może przydać się specjalistyczny sprzęt (np. samochód z napędem 4x4, liny, czy sprzęt do nurkowania), dobra kondycja i duża wiedza. Ostrzeżenia przeczytać można na stronie internetowej. Założyciele skrzynek radzą, by np. zaopatrzyć się w dobre buty do wędrówki, latarki czy łopatę.

Są też skrzynki ukryte w ścisłych centrach miast. By je odszukać, należy wybrać czas, w którym nie ma za wielu przechodniów lub turystów. Nie możemy bowiem skrzynki "spalić" – odkrywamy ją w taki sposób, żeby niepożądane i przypadkowe osoby nie dowiedziały się o miejscu jej ukrycia.

– Pamiętam, gdy szukaliśmy skrzynki ukrytej w ścianie pewnego zabytkowego kościoła w malowniczym miasteczku nad Adriatykiem – wspomina pani Agnieszka. – Robiliśmy trzykrotne podejście do tej skrzynki. W końcu wybraliśmy się tam późną nocą, gdy nie było spacerowiczów i turystów. Udało się!

Zaczynając przygodę z geocachingiem, lepiej zacząć od łatwiej ukrytych skrzynek, na trudniejsze jeszcze przyjdzie czas.

Skrzynki są praktycznie wszędzie, na całym świecie – w parkach, w bunkrach, w centrach miast i na peryferiach. W miejscach zabytkowych i w zupełnie zaskakujących lokalizacjach. Różnią się wielkością, zawartością, miejscem ukrycia. Bywają takie skrzynki, które można otworzyć tylko wyznaczonego dnia, w czasie wybranego wydarzenia.

Odnalezienie skrzynek w pozornie łatwo dostępnych miejscach wymaga sporo główkowania. – Szukaliśmy raz skrzynki na znanym, wrocławskim moście – opowiada pan Tomek. – Obeszliśmy go, przechylaliśmy się przez barierkę, zeszliśmy nawet nad rzekę, żeby poszukać pod mostem i nic. Po ponadgodzinnych poszukiwaniach znaleźliśmy pojemnik ze skarbem w najbardziej zaskakującym miejscu, gdzie na początku nie zamierzaliśmy szukać.

Są również skrzynki, których fizycznie nie ma, czyli skrzynki wirtualne. Nie są to pudełka dziennikiem w fizycznym sensie. Odnajdując je, trzeba być spostrzegawczym i postarać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów znajdujących się w okolicy podanych współrzędnych GPS. Dzięki temu będzie można odpowiedzieć na pytania zadane przez właściciela skrzynki. Wtedy można otrzymać hasło do internetowego logu skrzynki.

Skrzynka - wydarzenie służy do zorganizowania spotkania geocacherów w jednym miejscu. Skrzynkę mobilną każdy kolejny znalazca przenosi w inne miejsce (musi podać w internecie nowe współrzędne skrzynki). Bywają też skrzynki wieloetapowe - multicache, gdzie w każdym kolejnym miejscu odkrywa się współrzędne następnej. Czasem, żeby otrzymać współrzędne należy rozwiązać zagadkę, policzyć okna danego budynku lub rozwiązać zadanie matematyczne.

Geocaching aplikacja

Polski OpenCaching – w przeciwieństwie do niektórych światowych serwisów jest darmowy. Znajdziemy w nim bazę skrzynek, porady, jak założyć własną skrzynkę i jak szukać. Nie brakuje też rad dotyczących sprzętu GPS, aplikacji na smartfony. Powinniśmy się też zapoznać z zasadami obowiązującymi geocacherów.

Wrocław też jest miastem geocacherów. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć skrzynkę. Dzięki nim można np. zwiedzać miasto. Pod współrzędnymi GPS został ukryty herb Wrocławia, skrytka na terenie ogrodu Ossolineum, jest też skrytka w okolicach Uniwersytetu Wrocławskiego, na pl. Biskupa Nankera, na Rynku, w dawnym miejskim więzieniu i wielu, wielu innych miejscach.

Wystarczy zacząć szukać i poznawać miasto, bo każda skrzynka ma opis i informacje o zabytkach, atrakcjach i ciekawostkach.

Informacje o geocachingu znajdziesz:

Słowniczek geocachera

  • keszer – poszukiwacz skrzynek ze skarbami
  • skrzynka (kesz, geocache, cache) – ukryty pojemnik, zawierający dzienniczek odwiedzin i skarby. Zwykle są to plastikowe pojemniki, puszki po herbacie lub słodyczach, pudełka do przechowywania żywności, fiolki, pudełka po filmach fotograficznych itp.
  • logbook – dziennik odwiedzin; notes z miejscem na wpisy kolejnych znalazców
  • kordy – współrzędne geograficzne skrzynki
  • log – zaznaczenie swojego znaleziska w serwisie cachingowym; komentarz, wskazówka
Zdjecie Agnieszka Kołodyńska

Agnieszka Kołodyńska